دکتربختیاری : در سال ۹۶ رتبه بندی آزمایشگاه های مرکزی کشورعاملی در جهت ایجاد رقابت و ارتقا سطح آزمایشگاه ها خواهد بود

۳۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۳۰۳۸۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۲۰
دومین همایش تخصصی سراسری روسای آزمایشگاه های دانشگاه ها و مراکزپژوهشی و فناوری در زادروز دانشمند بزرگ ایرانی حکیم جرجانی به میزبانی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد.
دکتربختیاری : در سال ۹۶ رتبه بندی آزمایشگاه های مرکزی کشورعاملی در جهت ایجاد رقابت و ارتقا سطح آزمایشگاه ها خواهد بود

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین همایش دکترجلال بختیاری، مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم با اشاره به بالا بودن سطح توانمندی آزمایشگاه های تحت پوشش وزارت علوم گفت: تمام تلاش ما در معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ارتقای علم و تکنولوژی و جایگاه آزمایشگاه های کشور است و در سال اقتصاد مقاومتی تولید _ اشتغال جهت گیری های ما در همین راستا خواهد بود.

وی در ادامه گفت: تا قبل از دولت تدبیر و امید آزمایشگاه مرکزی به شکل کنونی وجود نداشت و از سه سال پیش تاکنون ۱۳۱ آزمایشگاه مرکزی را تجمیع کرده ایم و آزمایشگاه ها به عنوان یک مجموعه جدید در کنار سایر فعالیت با دانشگاه همکاری می کنند.

دکتر بختیاری با اشاره به راه اندازی تجهیزات آزمایشگاهی گفت: یکی از مهم ترین برنامه های معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، گسترش همکاری با بخش خصوصی است و معتقدیم که بخش خصوصی می تواند به ارتقا و استفاده بهینه از پتانسیل های موجود در آزمایشگاه ها کمک شایانی کند.

وی ضمن اشاره به ایجاد بستر مناسب جهت اشتغال نیروهای مولد و متخصص در آزمایشگاه ها گفت: بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی به علت نبود نیروی متخصص به سمت فرسودگی رفته وما باید سعی کنیم با ایجاد زمینه اشتغال نیروهای مولد از حداکثرتوان آزمایشگاه های مرکزی کشور استفاده کنیم.

وی ضمن تاکید بر آموزش نیروهای انسانی در آزمایشگاه ها افزود: بسیاری از آزمایشگاه ها در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ما تنها یک شیفت کار می کنند و باید سعی شود ضمن ارتقای دانش نیروی انسانی نسبت به افزایش راندمان کار آزمایشگاه ها قدم های جدی برداشته شود و در این راه باید به روش های نوین آزمایشگاهی، به روز رسانی نرم افزارها، ارتقای سیستم ها و سرمایه گذاری بخش خصوصی توجه جدی شود.

دکتر بختیاری با اشاره به گرامیداشت روز آزمایشگاه و علوم آزمایشگاهی دردانشگاه ها گفت: ما معتقدیم آزمایشگاه مرکزی در یک دانشگاه حکم مرکز فرماندهی را دارد و در سال ۹۶ بر آن هستیم که بودجه آزمایشگاه ها را افزایش دهیم و به آزمایشگاه های مرجع توجه ویژه ای شود به طوری که آزمایشگاه مرجع به شکل تخصصی در هر منطقه ایجاد شود که در اولین مرحله منطقه شامل شهر تهران و کرج آزمایشگاه مرجع منطقه یک به زودی راه اندازی خواهد شد.

وی در ادامه افزود: موسسه جایکای ژاپن وامی به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در اختیار وزارت علوم قرار خواهد داد و از این بودجه جهت ایجاد آزمایشگاه های مرجع دهگانه و ارتقا تجهیزات آزمایشگاهی استفاده خواهد شد.

دکتر بختیاری به شناسنامه دار شدن آزمایشگاه ها اشاره کرد و افزود: یکی از برنامه های ما در سال ۹۶ این است که آزمایشگاه های مراکزتحقیقاتی دارای شناسنامه و استاندارد ایمنی شوند.

وی در پایان سخنانش به رتبه بندی آزمایشگاه های مرکزی کشور اشاره کرد و افزود: در سال ۹۶ بحث رتبه بندی آزمایشگاه ها را خواهیم داشت که این امر سبب ایجاد رقابت میان آزمایشگاه ها و در نهایت سبب ارتقای سطح کارآمدی آزمایشگاه ها خواهد شد و امیدواریم روز آزمایشگاه و زاد روز حکیم جرجانی منشا خیر و پیشرفت برای آزمایشگاه های مراکز تحقیقاتی کشور باشد.