پیام رئیس مجلس به همایش ملی بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی در ایران

۳۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۵ کد : ۳۰۳۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۲۲
دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به همایش ملی بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی در ایران پیامی را صادر کرد.
پیام رئیس مجلس به همایش ملی بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی در ایران

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درپیام دکترلاریجانی آمده است:

روستاها، بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیتی است که اهمیت آن در اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست، روستایی مظهر خود اتکایی و خودکفایی است و نقش این عزیزان درعرصه های مختلف خدمت رسانی به نظام مقدس جمهوری اسلامی بی بدیل است.

بی شک شناخت دقیق مسائل مربوط به روستاهای ایران از اهمیت بسیار زیادی برخورداراست. توسعه و عمران روستایی در چند دهه اخیر همواره یکی از دغدغه های اصلی توسعه در ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه بوده است. آنچه امروزه در مورد توسعه در مناطق روستایی مطرح است، توسعه پایدار روستایی است.

هدف اصلی توسعه پایدار، تامین نیازهای اساسی، بهبود و ارتقا سطح زندگی برای همه، حفظ و اداره بهتر اکوسیستم ها و آینده ای امن تر و سعادتمندانه‌تر است.

دراین میان کارآفرینی روستایی می‌تواند راهکاری مناسب برای توانمندسازی و ظرفیت‌سازی در مناطق روستایی، دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی با تکیه بر کاهش بیکاری باشد. البته تجربیات سایر کشورها در این زمینه نشان‌می‌دهد که تمرکز بر کارآفرینی روستایی و افزایش اشتغال باید در راستای توسعه همه‌جانبه روستاها اعم از توسعه اجتماعی و فرهنگی رخ‌دهد چراکه رشد و تعالی کارآفرینی مستلزم بستری مساعد و مناسب است.

بدون تردید با توسعه کارآفرینی و ایجاد شرکت های کوچک کارآفرین، روستائیان به کالاها و خدمات مورد نیاز خود دست می‌یابند و این امر تاثیر زیادی در رشد اقتصادی روستاها و کاهش پدیده مهاجرت به شهرها دارد.

روستاها نیز همچون شهرها، مملو از فرصت‌های جدید و کشف‌نشده هستند که کشف و بهره‌برداری به‌موقع از این فرصت‌ها و ایجاد کسب و کارهای جدید و رقابت‌پذیر بر مبنای آن، می‌تواند مزایای اقتصادی چشمگیری برای روستائیان به همراه آورد.

با توجه به این مهم که رهبر معظم انقلاب نزدیک به یک دهه است که در نامگذاری‌های سالانه به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بر تولید، اشتغال، کار و اقتصاد مقاومتی تاکید دارند، خوشحالیم که در روزهای آغازین سال “اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید”، شهر ملک بیداری، سبزوار کهن و دانشگاه حکیم سبزواری میزبان همایش ملی توسعه مدیریت کارآفرینی روستایی است، همایشی که بنا دارد با نگاهی علمی و موشکافانه به موضوع ایجاد اشتغال و کارآفرینی در روستاهای ایران بپردازد.

بدون تردید برپایی و استمرار چنین رویدادهایی می تواند ضمن معرفی چگونگی ابعاد مختلف توسعه کارآفرینی در محیط روستایی، با ایجاد هم افزایی فکری و دست یابی به راهکارهای علمی و اجرایی مفید جهت ایجاد کارآفرینی در کشور کمک های موثر و فراوانی بنماید.

اینجانب ضمن تشکر از تمامی دست اندرکاران و برگزارکنندگان این همایش، توفیق روزافزون همگان را از محضر خداوند متعال خواستارم.

کلید واژه ها: حکیم سبزواری