وزیر علوم: دانشگاه همواره در جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در روشنگری ، ایجاد فضای رقابتی وآگاهی بخشی به جامعه داشته است

۳۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۴ کد : ۳۰۳۷۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۳۷۹
دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در نشست مشترک معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و نمایندگان وزیر در هیئت های نظارت گفت: دانشگاه همواره در جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در روشنگری ، ایجاد فضای رقابتی وآگاهی بخشی به جامعه داشته است.
وزیر علوم: دانشگاه  همواره در جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در روشنگری ، ایجاد فضای رقابتی وآگاهی بخشی به جامعه  داشته است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی با اشاره به ارزشمندی، اهمیت و جایگاه و شان کار فرهنگی گفت: وجود انسان با فرهنگ عینیت پیدا می کند و از این نظر است که کار و فعالیت متصدیان و متولیان فرهنگ امری ظریف و چند بعدی است، چرا که با هویت و موجودیت انسان‌ها سرو کار دارد، یعنی جایی که انسان بودن معنا پیدا می کند.

دکتر فرهادی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه اگر قرار باشد نقش و تاثیرگذاری و جایگاه برجسته یکی از نهادهای مهم حوزه فرهنگ و اجتماع نام برده شود، بی تردید نام دانشگاه در صدر می نشیند، گفت: این مسئله ممکن است در هر جامعه مصداق یابد، اما در جامعه اسلامی ایران، در مکتب اسلام و در بستر فرهنگی ایرانیان واجد اهمیت و منزلت بیشتری است.

وزیر علوم ضمن تاکید بر تمدن دیرپا، پویا و بالنده اسلامی – ایرانی و با بیان اینکه در کشور ما دانشگاه درکنار ماموریت علمی و فرهنگی عظیمی که دارد، کانون کنش های سیاسی و اجتماعی مهمی بوده است، افزود: دانشگاه های کشورمان با ایفای نقش پیشتازی، در بسیاری از تحولات سیاسی کشور به طور جدی اثرگذار بوده و روحیه انتقادی، نیروی جوانی و توان معرفتی و علمی نقش پیشتازی دانشگاه در این عرصه ها را مسجل کرده است.

وزیر علوم گفت: خوشبختانه تاریخ دانشگاه و فعالیت های دانشجویی و نقش آفرینی دانشگاهیان نشان می دهد که برآیند این مسئله در جهت منافع ملی و مصلحت عمومی بوده و تجربیات گذشته نیز اعتماد به منطق عقلانی، مسئولیت پذیری سیاسی و اجتماعی و آگاهی دانشگاهیان به مسائل ملی نیز این اطمینان را به وجود می‌آورد.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه دانشگاه مظهر عقلانیت، اعتدال، مدارا، قانونمداری و اخلاق گرایی است، گفت: فضای دانشگاه نباید سیاست زده و اسیر منطق کور هیجانات مخرب شود، بلکه انتظار می رود که با افزایش حضور دانشگاهیان در روند انتخابات منطق نقادی، میانه روی و آگاهی بخشی چیره شود.

دکترفرهادی در ادامه چند توصیه انتخاباتی خطاب به دانشگاهیان ارائه کرد و گفت:.دانشگاه ها در جریان انتخابات باید بر اساس قانون و مقررات و رعایت منطق بیطرفی در مواجهه با رویکردها و تشکل های مختلف در دانشگاه عمل کنند.

وزیر علوم در پایان سخنان خود با بیان اینکه جلسات شوراهای مختلف که وظایف مرتبط با این حوزه دارند بویژه هیئت نظارت و شوراهای فرهنگی برای پاسخگویی به نیازها و تقاضاها حتی به صورت روزانه در صورت لزوم برگزار شود، گفت: لازم است در این شوراها شرایط و روندهای موجود بررسی شود و از هرگونه تضییع حقوق افراد و جریان‌ها و تشکل‌های دانشجویی پرهیز شود.