رئیس پارک علم و فناوری البرز از افزایش فروش محصولات شرکت های فناوراین پارک به ۱۱۰ میلیارد تومان خبرداد

۳۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۷ کد : ۳۰۳۶۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۷
مهندس عطاالله ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز گفت: افزایش فروش محصولات شرکت های فناور عضو پارک از میزان ۷۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به حدود ۱۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ خود یکی از موفقیت های بزرگ پارک محسوب می شود که این میزان رشد، از این منظر جایگاه استان را به رتبه قابل قبولی درسطح ملی ارتقا داده است.
رئیس پارک علم و فناوری البرز از افزایش فروش محصولات شرکت های فناوراین پارک به ۱۱۰ میلیارد تومان خبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس ربانی با اشاره به برنامه های این پارک درسال جاری گفت: اولویت دارترین برنامه ما بحث توسعه مراکز رشد و سایر ساختارهای مربوطه، همکاری با مراکز علمی، همکاری با بخش خصوصی استان و فرهنگ سازی در سال ۹۶ خواهد بود. مسلماً برای اینکه بتوانیم این فرهنگ خودباوری را در اقشار مختلف مردم به خصوص نسل جوان و قشر تحصیل کرده و تخصصی تقویت کنیم، در نظرداریم همکاری هایی را با صدا و سیما و سایر وسایل ارتباط جمعی استان داشته باشیم. حضور پارک در نقاط مختلف استان به خصوص شهرستان های مختلف را توسعه دهیم و بتوانیم ظرفیت های فناوری را در آن شهرستان‌ها فعال تر کنیم. حضور در فعالیت های تخصصی فناوری در استان البرز درارتباط با مراکز تخصصی بخش خصوصی، راه اندازی استارت آپ ها، راه اندازی مراکز شتاب دهنده با کمک بخش خصوصی یکی دیگر از برنامه های پارک در سال ۹۶ می باشد.

وی افزود: همگرایی با مراکز علمی، پژوهشی و تخصصی، نهادهای بخش خصوصی و صاحبان صنایع، توسعه فضاهای کاری و گسترش مناطق تحت شمول فعالیت پارک از موضوعاتی است که در سال جاری پیگیری خواهد شد. همچنین تعامل بیشتر بین دستگاهی و حضور در محافل و مجالس و کمیته های استانی برای تاثیر گذاری بیشتر در سطح استان و استفاده بیشتر از ارتباطات ملی از اولویت های کاری مجموعه در سال ۹۶ می باشد.

رئیس پارک علم و فناوری البرز در رابطه با مهم ترین موفقیت های پارک علم و فناوری البرز در سال ۹۵ گفت: با توجه به گزارش های آماری، پارک علم و فناوری البرز در سال ۹۵ توانسته گام های خوب و مناسب برای رسیدن به این اهداف بردارد. افزایش فروش محصولات شرکت های فناور عضو پارک از میزان ۷۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به حدود ۱۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ خود یکی از موفقیت های بزرگ پارک در این راستا محسوب می شود که این میزان رشد، از این منظر رتبه استان را به رتبه قابل قبولی در سطح ملی ارتقا داده است. مهندس ربانی گفت: افزایش جذب و پذیرش شرکت های فناور از حدود ۷ شرکت در پایان سال ۹۲ به حدود ۹۰ شرکت درپایان سال ۹۵ و ایجاد زمینه های لازم برای گسترش اشتغال تخصصی در استان یکی دیگر از دستاوردهای مهم قابل ذکر است.

وی افزود: همچنین افزایش و توسعه مراکز رشد اقماری پارک علم و فناوری یکی دیگر از زمینه های موفقیت بوده است که خود این مراکز رشد می توانند زمینه جذب ایده ها، فناوران و شرکت های فناور را داشته باشند که می تواند به بحث اشتغال و تولید داخل کمک کند.

رئیس پارک علم و فناوری البرزگفت: بحث حضور موفق در نمایشگاه های مختلف به خصوص نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان که پارک البرز یکی از دست اندرکاران موثر در برگزاری آن بوده و به نوعی در معرفی تولیدات داخلی توانسته است قدم های مثبتی بردارد و نیز توسعه صادرات در سال ۹۵ را نیز می توان به عنوان دیگر موفقیت های این پارک ذکر کرد.

مهندس ربانی درادامه در رابطه با شعار سال گفت: شعار امسال که با عنوان " اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال" نامگذاری شده است، در واقع درادامه و تکمیل کننده شعار سال قبل می باشد که " اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل" نام داشت واینها سلسله موضوعاتی هستند که می توانند منجر به پیشرفت کشور شدند.

وی افزود: در حال حاضر، دو بحث تولید و اشتغال شاید مهم ترین دغدغه های کشور باشند. بحث اشتغال بحث مهمی است و یکی از مهم ترین مشکلاتی که کشور با آن روبروست بحث اشتغال به خصوص اشتغال قشر جوان می باشد و به نظر می رسد هدف گذاری مقام معظم رهبری با انتخاب این شعار، ضرورت تمرکز و اقدام ارکان مختلف نظام، نهادهای مختلف کشور، قوای مختلف و دستگاه های مختلف روی این دو اصل می باشد تا با بهره گیری از تمام ظرفیت ها و توان خود، برای تحقق این اهداف و ایجاد تولید بهتر و اشتغال بیشتر گام بردارند.

مهندس ربانی تصریح کرد: به طور قطع یکی از حوزه هایی که در خصوص اجرایی شدن این دو اصل انتظار بیشتری از آن می رود حوزه های علمی و تخصصی است و به تبع آن پارک علم و فناوری می تواند یکی از مهم ترین نقش آفرین ها در این حوزه باشد.

رئیس پارک علم و فناوری البرز افزود: امروزه در کشورهای بزرگ و پیشرفته شاهد آن هستیم که بحث تولید داخلی و کاهش واردات از سایر کشورها و رعایت موازنه تجاری با کشورهای دیگر به یک هدف اصلی تبدیل شده است، به نظر می رسد به شکل های مختلف ظرفیت‌های بازار مصرف کشور در اختیار تولیدکنندگان کشورهای دیگر قرارمی گیرد بدون اینکه در قبال چنین فرصتی که به آنان داده می شود امتیاز درخور کشور و مناسبی کسب شود. بنابراین برای حمایت از تولید داخلی باید دروازه های کشور را به روی واردات کنترل و محدود و حتی در صورت لزوم در برخی موارد مسدود کنیم. مخصوصاً در مواردی که تولید مشابه در کشور وجود دارد بایستی جلوی واردات گرفته شود تا با گسترش و حمایت تولید داخلی اشتغال جوانان نیز گسترش یابد.

وی با اشاره به نقش پارک علم و فناوری البز در راستای رسیدن به اهداف شعار سال، گفت: پارک علم و فناوری البرز ظرفیت و آمادگی بسیار خوبی برای برداشتن گام هایی در راستای تحقق شعار امسال دارد.

مهندس ربانی اظهار کرد: یکی از ظرفیت ها، مربوط به توسعه جذب، پذیرش و حمایت از شرکت‌های فناور و دانش بنیان در پارک است که می‌توانیم زمینه‌های مناسب برای تجاری شدن محصولاتشان را فراهم کنیم و از آنها حمایت کنیم. ظرفیت قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان در این ارتباط می تواند بسیار اثر گذار باشد.

رئیس پارک علم و فناوری البرز بیان کرد: در حوزه اشتغال نیز پارک در زمینه‌های اشتغال عمومی، اشتغال فارغ التحصیلان و اشتغال در حوزه روستایی دارای ظرفیت‌های خوبی درشرکت‌های فناور و واحدهای جهاددانشگاهی مستقر می‌باشد که بهره مندی از آنها می‌تواند نقش بسزایی در توسعه اشتغال ایجاد کند.

وی تصریح کرد: موضوع اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی و ایجاد اشتغال از ابعاد مختلف قابل پیگیری است. در حقیقت با حمایت های دستگاه‌های حاکمیتی مردم باید اعتقاد پیدا کنند و در پیاده سازی آن مشارکت کنند. مردم باید با این موضوعات و این اهداف بیشتر آشنا شوند، اگر جامعه در پیاده سازی مشارکت نکند، شاید تحقق این اهداف امکان پذیر نباشد.

مهندس ربانی درادامه با اشاره به نقش و وظیفه مردم در زمینه تولید داخلی گفت: توقع انجام چنین اموری تنها از طریق دولت، دستگاه های اجرایی و سایر نهادها اساساً موفقیت چندانی در برنخواهد داشت. مردم نقش تعیین کننده ای را در همه این امور دارند. این مردم هستند که باید به این نتیجه برسند که اگر می‌خواهند از اشتغال در کشور حمایت کنند، تنها راه آن مصرف تولیدات داخلی است و این امر کار سختی نیست. لذا مردم تقشی بسیار کلیدی دارند و تغییر رویکرد مردم، تغییر رویکرد الگوی مصرف آنها و وجود اشتیاق برای مصرف محصولات داخلی برای رسیدن به این اهداف بسیار تعیین کننده و اثر گذار خواهد بود. در حقیقت این مردم هستند که حتی می توانند در شرایطی که واردات غیر معمول و یا قاچاق وجود دارد، با عدم مصرف محصولات خارجی عملاً از تولیدات داخلی حمایت کنند.

وی در پایان گفت: کشوری می تواند مسیر رشد و پیشرفت را طی کند که تک تک افراد آن جامعه به این باور برسند که خودشان باید نقش آفرینی کنند. اگر قرار است که به تولید داخل کمک شود تک تک افراد جامعه باید درکیفیت تولید نقش آفرینی کنند و در مصرف محصولات داخلی اهتمام ورزند.

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری البرز


( ۱ )