جزئیات راه اندازى دانشکده پزشکى دردانشگاه بین المللی امام رضا (ع)

۳۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۲ کد : ۳۰۳۶۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۴۰
دکترمجتبى بهنام تقدسی معاون آموزشى و تحصیلات تکمیلى دانشگاه بین المللى امام رضا(ع) با اشاره به جزئیات را ه اندازى دانشکده پزشکى، از اعطاى بورسیه تحصیلى دانشگاه امام رضا(ع) از مهرماه سال جارى خبر داد.
جزئیات راه اندازى دانشکده پزشکى دردانشگاه بین المللی امام رضا (ع)

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربهنام تقدسی دراین خصوص گفت: این طرح، یکی از طرح های ویژه در حوزه توسعه جذب دانشجویان بین المللی می باشد که مخصوص دانشجویان مستعد علمی و فرهنگی کشورهای همسایه و منطقه است.

وی افزود: این طرح که با موافقت و حمایت رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) از مهرماه سال ۱۳۹۶ دراین دانشگاه به اجرا درمی آید نقش مؤثری درحوزه توسعه جذب دانشجویان خارجی و توسعه گردشگری علمی در کشور خواهد داشت.

دکتربهنام تقدسی با اشاره به امضای تفاهم نامه راه اندازی دانشکده پزشکی دراین دانشگاه با دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطرنشان کرد: مطابق بند چهارم از موارد مندرج در منشور هفتگانه رهبر معظم انقلاب در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی، این نهاد مقدس ظرفیت فرهنگی عظیمی است که می تواند در کشور و جهان اسلام اثرگذاری فرهنگی داشته باشد و امضای این تفاهم نامه در جهت راه اندازی دانشکده پزشکی با رویکرد جذب دانشجویان خارجی، توجه به توسعه گردشگری علمی در کشور و نیز تلاش برای جامه عمل پوشاندن به رهنمودهای رهبرمعظم انقلاب اسلامی در زمینه اثرگذاری فرهنگی آستان قدس رضوی در جهان اسلام می باشد.

وی تأکید کرد: جذب دانشجو برای رشته پزشکی در دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) فقط ویژه دانشجویان خارجی بوده و درحال حاضر جذب دانشجویان داخلی در این رشته در دستور کار این دانشگاه نمی باشد .

وی در ارتباط با چگونگی مطرح شدن این ایده و طرح جذب دانشجوی خارجی در رشته پزشکی اظهارداشت: این طرح از آنجا ناشی می شود که آستان قدس رضوی دارای ظرفیت بالایی درحوزه بهداشت و درمان و عرصه سلامت می باشد و وجود بیمارستان فوق تخصصی رضوی با ۳۲۰ تختخواب، شرکت داروسازی ثامن، دارالشفای امام (ع) و مؤسسه دارویی رضوی گواه قابل توجهی بر این ادعاست و راه اندازی دانشکده پزشکی و جذب دانشجویان خارجی از کشورهای همسایه و منطقه، علاوه بر توجه و کمک به ارتقای موضوع بهداشت و سلامت دراین کشورها، در زمینه تقویت و جذب گردشگران علمی، کمک شایانی به کشور عزیزمان ایران کرده و به همین دلیل این دانشگاه وارد عرصه امضای تفاهم نامه با دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده است.

دکتربهنام تقدسی با بیان اینکه قراراست براساس هماهنگی های صورت گرفته و پس از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، هر سال حدود ۵۰ دانشجوی خارجی در رشته پزشکی جذب این دانشگاه شوند، تصریح کرد: به طور طبیعی در سال های اولیه تا راه اندازی کامل این رشته و مطابق این تفاهم نامه، از برخی از امکانات و ظرفیت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد استفاده خواهد شد و در راه اندازی این دانشکده اولویت با رشته پزشکی بوده و در سال های آینده رشته های دندانپزشکی، داروسازی نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی به برپایی و تشکیل کمیته برنامه ریزی دردانشگاه بین المللی امام رضا (ع) نیز اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون کمیته برنامه ریزی این دانشگاه در رشته های پزشکی با حضور برجسته ترین پزشکان و استادان رشته های علوم پزشکی دایر شده است که به مباحث و برنامه ریزی جهت برگزاری هر چه بهتر و بیشتر دوره های آموزشی رشته های مزبور در این دانشگاه می پردازد.

معاون آموزشی دانشگاه امام رضا (ع) دراین زمینه یادآورشد: یکی از اقدام های صورت گرفته توسط این کمیته، تلاش برای راه اندازی ۹ آزمایشگاه علوم پایه مورد نیاز رشته های علوم پزشکی می باشد که با تلاش اعضای این کمیته درحال پیگیری است.

دکتربهنام تقدسی به تأمین و جذب اعضای هیئت علمی تمام وقت در رشته های علوم پزشکی مورد نیاز نیز اشاره کرد و ابرازداشت: جذب اعضای هیئت علمی تمام وقت در رشته های علوم پزشکی و تأمین و توسعه فضای فیزیکی آموزشی، علمی و پژوهشی مورد نیاز از اولویت ها و موارد مهم و مورد توجه در این کمیته به شمار می آید.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ دانشجوی خارجی در رشته های علوم انسانی و فنی مهندسی در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند، تصریح کرد: علاوه بر رشته های علوم پزشکی، درحال حاضر طرح توسعه جذب دانشجوی خارجی در رشته های مزبور نیز در کمیته های جداگانه در این دانشگاه در حال بررسی می باشد.

این استادیار دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در ارتباط با بازتاب آینده این گونه اقدام ها در آستان قدس رضوی عنوان کرد: مهم ترین دستاورد اجرایی اینگونه طرح ها در بلندمدت درسطح کشورهای همسایه و منطقه، نیل به خودکفایی علمی و فناوری این کشورها و ارتقای همبستگی فرهنگی و مذهبی و در نهایت تقویت امنیت ملی کشور می باشد.

کلید واژه ها: بین المللی امام رضا (ع)


( ۱ )