نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، دریاچه مصنوعی هامونک را ابتکاری روان بخش و پربرکت توصیف کرد

۲۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۱ کد : ۳۰۳۰۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۹
دکترموسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل و هیئت همراه، در دفتر آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان حضور یافته و با وی دیدار و گفتگو کردند.
نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، دریاچه مصنوعی هامونک را ابتکاری روان بخش و پربرکت توصیف کرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین جلسه دکتربهلولی با تبریک میلادمولی الموحدین امام علی (ع)، گزارشی از عملکرد سال گذشته دانشگاه زابل را به طور مختصر بیان کرد.

وی سال ۱۳۹۵ را سالی بسیار موفق دانست که طی آن و با تکیه بر سیاست های مدبرانه هیئت امنای دانشگاه، علاوه بر رفع کسری حدود ۴ میلیارد تومانی بودجه پرسنلی، بسیاری از تنگناهای مالی و بحران های مربوط به نیروی انسانی نیز بدون تعدیل حتی یک نفر ساماندهی شد.

دکتربهلولی تحقق دسترسی به پایگاه های جهانی داده، برقراری پرداخت پژوهانه پس از توقفی چند ساله و برگزاری کنفرانس های معتبر علمی جهت عرضه جدیدترین دستاوردهای پژوهشی و کسب راهکارهای کارآمد برای رفع چالش های منطقه را از مهم ترین گام های دانشگاه زابل در سال گذشته عنوان کرد.

رئیس دانشگاه زابل، فعالیت مجدد پروژه های متوقف مانده، تعریف پروژه های جدید و همچنین پرداخت مطالبات حوزه پژوهشی را از نتایج بازنگری وساماندهی اوضاع مالی دانشگاه دانست و از میان پروژهای آماده افتتاح دانشگاه زابل به ساختمان دانشکده فنی مهندسی و مرکز همایش های بین المللی آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد.

پس از آن دکتربهلولی به تشریح برخی اقدامات علمی و بنیادین دانشگاه درخصوص اجرایی کردن فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در زمینه اقتصاد مقاومتی پرداخت و مطالعه الگوی کشت، احداث گلخانه های تولید نهال و راه اندازی خط تولید استحصال روغن زیتون را به عنوان راهکارهای موثر در توسعه کشاورزی منطبق با شرایط اقلیمی منطقه و قابل استفاده در طرح کلان ۴۶ هزار هکتاری برشمرد.

وی درپایان از دریاچه مصنوعی هامونک مجتمع بقیه الله الاعظم دانشگاه زابل، به عنوان نتیجه عینی بهره مندی از خرد جمعی و تلاش جهادی در ایجاد روحیه شادابی و نشاط در میان مردم محروم منطقه نام برد و به بازگشت بخشی از اندک هزینه های صرف شده در ساخت هامونک، از طریق استقبال مردم از قایق های تفریحی آن اشاره کرد و نشاندن لبخند شوق بر لبان خشکیده مردمان صبوری که با وجود تمامی ناملایمات و سختی ها همچنان استوارانه و سخاوت مندانه، همداستان اعتلای میهن می باشند را بزرگترین و اثربخش ترین دستاورد دانشگاه زابل برشمرد.

درادامه جلسه آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، ضمن خوشامدگویی و قدردانی از حضور دکتربهلولی و هیئت همراه، دانشگاه زابل را تنها پایگاه امیدبخش منطقه خواند و چالش های دانشگاه را معضلاتی مسبوق به سابقه دانست.

وی عامل اصلی مشکلات بیرونی دانشگاه را، سطح بالای توقعات جامعه در جهت جبران معضل بیکاری بیان کرد و ازجمله چالش هایی که دانشگاه زابل در سال های قبل با آن دست به گریبان بوده است، به عدم تناسب میان اعضای هیئت علمی، دانشجو، کارمند و حتی رشته های موجود اشاره کرد و بیان داشت: مدیریت فعلی دانشگاه با استقامت و استواری مثال زدنی در برابر تمامی چالش ها و مشکلات پیش روی خویش ایستادگی کرده و خوشبختانه بدون آنکه اشتغال و درآمدی را قطع کند معضلات را به سامان کرده است.

آیت الله سلیمانی مهم ترین وظیفه حال حاضر دانشگاه را، تمرکز مدبرانه بر طرح های سازنده عمرانی، صدور علم و اندیشه و پذیرش دانشجو از کشورهای همسایه برشمرد و سیاست گذاری در راستای ایجاد اشتغال در دانشگاه با تمرکز بر پوشش علمی کشورهای همجوار همچون افغانستان را رویکردی بسیار اندیشمندانه توصیف کرد و از سرزمین کهن سیستان به عنوان قطب منحصر به فرد علمی در تاریخ ایران یاد کرد که بسیاری از اندیشمندان آن بالنده مکتب تشیع و مفتخر به شاگردی روح بخش و خرد افزای امامانی چون امام سجاد (ع)، امام باقر (ع) و امام صادق (ع) بوده اند.

نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، همت دانشگاه در ساخت دریاچه مصنوعی هامونک را ستود و بهره برداری از نعمت آب درجهت تلطیف افکار، کاهش روحیات خشونت آمیز و پرخاشگرانه و نیز زدودن افسردگی ها و دل مردگی های مردم را بسیار اثرگذار توصیف کرد.

وی هامونک را یکی از بزرگ ترین و سرنوشت سازترین دستاوردهای تاریخ دانشگاه زابل و یک نوآوری تاثیرگذار علمی، معنوی، انسانی و روانی و نیز الگویی کشوری و قابل تعمیم در سایر دستگاه ها و مکان ها برشمرد و ابتکار و خلاقیت به کاربسته شده در احداث آن را در خور تشکر و سپاسگذاری دانست و درپایان خواستار امکان ایجاد سایر ورزش های مرتبط با آب دراین پروژه ارزشمند نیز شد.

کلید واژه ها: زابل