معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم از رشد ۴۰ درصدی تعداد دانشمندان برتر ایران درسطح بین الملل خبرداد

۲۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۳ کد : ۳۰۲۷۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۴۴۶
دکترمحمد روشن معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعداد دانشمندان برتر ایران از ۱۷۳ به ۲۰۸ دانشمند رسیده است.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم از رشد ۴۰ درصدی تعداد دانشمندان برتر ایران درسطح بین الملل خبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترروشن در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه بناب بااشاره به مهم بودن شتاب حرکتی در دانشگاه ها گفت: دانشگاه بناب با رشد ۲۶۰ درصدی اعتبارات در سه سال گذشته عملکرد خوبی داشته، به طوری که اعتبارات این دانشگاه از ۶۰ میلیارد ریال به ۱۹۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم همچنین با اشاره به کمک های دولت به دانشگاه ها دربرنامه توسعه ششم گفت: طبق این برنامه افرادی که برای توسعه دانشگاه ها کمک مالی می کنند میزان مساعدت مالی آنها به عنوان هزینه قطعی مالیات محسوب می شود.

وی افزود: خیرین آموزش عالی با این اقدام علاوه بر کمک به تجهیز مراکز علمی، توسعه فضای آموزشی، کتابخانه وخوابگاه از پرداخت مالیات نیز معاف می شوند.

دکترروشن در خصوص اقدام دیگر دولت در کمک به دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی گفت: براساس برنامه ششم توسعه ایجاد خوابگاه های متاهلان جزو تعهدات دولت محسوب شده است.

معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم با انتقاد از اخذ چندین مرحله ای مالیات از پژوهشگران آنرا گرفتاری بزرگ برای آنان اعلام کرد وگفت: خوشبختانه طبق لایحه ای که اخیراً به مجلس تقدیم شده، مالیات حق الزحمه پژوهشی از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است که امیدواریم با حمایت نمایندگان مجلس وبا تصویب این لایحه گوشه ای از مشکلات پژوهشگران کاهش پیدا کند.

دکترروشن با ارزیابی رشد علمی کشور در سال های اخیر گفت: ایران در کسب شتاب علمی دنیا برای تولید مقالات علمی در سال ۲۰۱۳ صاحب رتبه ۲۵ دنیا بود که در سایه تلاش دانشمندان کشورمان اکنون در رتبه نخست دنیا قرار دارد.

درادامه این نشست ضیاءا.. اعزازی نماینده مردم بناب درمجلس شورای اسلامی بر لزوم علمی شدن صنعت درکشورمان تاکید کرد وگفت: بدون مشارکت دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی امکان توسعه وپیشرفت در صنعت و رقابت با کشورهای توسعه یافته وجود نخواهد داشت.

وی افزود: به هر اندازه ارتباط دانشگاه با صنعت افزایش پیدا کند به همان اندازه شاهد رشد و شکوفایی در مراکز تولیدی و به تبع آن افزایش اشتغال خواهیم بود.

گفتنی است در پایان این مراسم از خدمات دکترمجتبی عباسیان رئیس سابق دانشگاه بناب تقدیر و دکترکریم عباسیان به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه معرفی شد.

کلید واژه ها: دکترمحمد روشن