جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها منتشر شد

۲۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۱ کد : ۳۰۲۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۷
تازه‌ترین گزارش سامانۀ «نما» با نام «نمای وبگاه مؤسسه‌ها ۲۰۱۶: جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها» برای بازنمایی چکیده‌ای از گزارش نظام‌های پنج نظام رتبه‌بندی وبگا‌ها در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.
جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها  منتشر شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در گزارش سامانۀ «نما» افزون بر پایش جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در پنج نظام رتبه‌بندی وبگاه‌ها در سال ۲۰۱۶، روند سالانۀ شمار مؤسسه‌های ایرانی در این نظام‌ها نیز گزارش شده است.

بر پایه این گزارش، رتبه‌بندی وب دانشگاه‌ها، رتبه‌بندی وب پژوهشگاه‌ها، رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایۀ استنادهای گوگل اسکالر، رتبه‌بندی واسپارگاه‌های سازمانی، و رتبه‌بندی جهانی وب دانشگاه‌ها و کالج‌ها از محورهای کلیدی این گزارش هستند.

بر پایۀ گزارش تازۀ سامانۀ «نما»، شمار دانشگاه‌های ایرانی در فهرست برترین‌های «وبومتریکس» به ۵۹۸ مؤسسه رسیده که در مقایسه با ویرایش پیشین این نظام که ۵۸۲ مؤسسه بوده رشد داشته است.

همچنین، بر پایۀ گزارش «وبومتریکس» ۱۴۱ دانشگاه ایرانی در بین ۵ هزار مؤسسۀ در جهان رتبه‌بندی شده‌اند و شمار پژوهشگاه‌های ایرانی نیز در نظام رتبه‌بندی وب پژوهشگاه‌ها به ۶۸ پژوهشگاه رسیده است.

گزارش ۲۰۱۶ نظام‌های رتبه‌بندی وبگاه‌ها نشان می‌دهد که شش واسپارگاه سازمانی ایرانی در رتبه‌بندی واسپارگاه‌های سازمانی جهان قرار دارند که نسبت به ویرایش پیشین این نظام تغییری نکرده است. همچنین، ۳۰۸ دانشگاه ایرانی نیز در فهرست برترین‌های رتبه‌بندی جهانی وب دانشگاه‌ها و کالج‌ها رتبه‌بندی شده‌اند.

گفتنی است پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی عتف، با راه‌اندازی سامانۀ «نما» (جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان) می‌کوشد نتایج نظام‌های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را پایش کند و گزارش‌هایی کاربردی گوناگونی را در اختیار سیاست‌گذاران بگذارد. سامانۀ «نما» در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.