انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه بین پژوهشگاه نیرو،‌ دانشگاه یزد و پارک علم و فناوری یزد

۲۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۹ کد : ۳۰۲۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۴
پژوهشگاه نیرو،‌ دانشگاه یزد و پارک علم و فناوری یزد تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه امضا کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه بین پژوهشگاه نیرو،‌ دانشگاه یزد و پارک علم و فناوری یزد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در راستای ماموریت پژوهشگاه نیرو برای گسترش تحقیقات منسجم و هدفمند در صنعت برق و انرژی کشور و به منظور ارتقای روحیه نشاط و خودباوری متخصصان این حوزه، تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه بین پژوهشگاه نیرو، دانشگاه یزد و پارک علم و فناوری یزد با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در محل پارک علم و فناوری یزد منعقد شد.

بر پایه این گزارش، در نشستی که در حاشیه انعقاد این تفاهم‌نامه برگزار شد، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر تسریع روند عملیاتی شدن مفاد تفاهمنامه گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه و انعقاد قراردادهای مربوطه باشیم.

وی با اشاره به پتانسیل و تجارب خوب پارک علم و فناوری یزد، افزود: این تجربه پشتوانه خوبی برای منطقه ویژه فناوری یزد به شمار می رود.

در ادامه دکتر محمد صادق قاضی زاده، رئیس پژوهشگاه نیرو نیز تاریخ استان یزد را سراسر بهره‌وری از انرژی و اشتغال‌زایی بیشتر با سرمایه‌گذاری کمتر برشمرد و ابراز امیدواری کرد با انعقاد این تفاهم‌نامه این تاریخ تکرار شود.

دکتر روح‌الله دوست‌حسینی رئیس گروه کارآفرینی و دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه یزد نیز گزارشی درخصوص فعالیت‌های دانشگاه یزد در زمینه پژوهش و فناوری ارائه کرد.

این تفاهم‌نامه با هدف همکاری آموزشی، پژوهشی و فناوری و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه و پارک و تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیئت علمی دانشگاه و افزایش سهم پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکتری و تحقیقات پژوهشگران پسادکتری در توسعه دانش و فناوری موردنیاز صنعت برق کشور منعقد شد.

انسجام‌بخشی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری، دعوت به همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه تحت عنوان "عضو هیئت علمی وابسته"، حمایت از پژوهشگران پسادکترا، اعطای فرصت‌های پژوهشی در حوزه‌های جدید، اعطای مراتب و کرسی‌های تخصصی به استادان برجسته و صاحب تجربه، اعطای فرصت مطالعاتی به اعضای هیئت علمی دانشگاه و پژوهشگاه از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

همچنین ایجاد زمینه‌های مناسب همکاری درصنعت برق با دانشگاه و پارک علم و فناوری یزد با هدف تبدیل نتایج تحقیقات دانشگاه به محصولات فناوری در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان، استفاده مطلوب از توانایی‌های پژوهشگاه، دانشگاه و پارک و همکاری خاص پژوهشگاه با دانشگاه و پارک در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر با اولویت محورهای انرژی خورشیدی، انرژی زمین‌گرمایی و انرژی باد و برگزاری نشست‌های علمی مشترک (سمینار و طرح‌های تحقیقاتی) از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است.

با امضای این تفاهم‌نامه، پژوهشگاه نیرو متعهد شد در راستای انسجام‌بخشی و حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز پژوهشِ محققان پسادکترا حول محور پروژه‌های سیاست‌پژوهی و آینده‌نگاری مورد تاکید پژوهشگاه، تحقق اعطای فرصت‌های پژوهشی، کرسی‌های تخصصی و دعوت به همکاری اعضای هیئت علمی وابسته اهتمام ورزد. همچنین به منظور پیشبرد اهداف تفاهم‌نامه در زمینه پروژه‌های تحقیقاتی و فناورانه تسهیلات لازم جهت تسریع در عملیات اجرایی را به عمل آورد.

حمایت‌های پژوهشگاه نیرو به صورت ایجاد بستر مناسب برای بهره‌مندی دانشگاه و پارک از حمایت‌های صنعت برق و یا حمایت مستقیم توسط پژوهشگاه خواهد بود.

همچنین دانشگاه و پارک متعهد شدند برای تسریع اجرای موضوعات مندرج در این تفاهم‌نامه شامل برنامه‌ریزی موضوع پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و نیز پژوهشِ محققین پسادکترای علاقه‌مند به استفاده از تسهیلات طرح شده در این تفاهم‌نامه در راستای موضوعات تحقیقاتی و طرح‌های پژوهشی دارای اولویت پژوهشگاه، اعطای فرصت‌های پژوهشی، کرسی‌های تخصصی، همکاری اعضای هیئت علمی وابسته و انجام پژوهش‌های تحقیقاتی- فناوری تلاش و همکاری کنند.