کسب رتبه سوم «استارتاپ ویکند شهر ایمن» توسط دانشجوی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)

۲۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۸ کد : ۳۰۲۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۳
یکی از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) رتبه سوم استارتاپ ویکند شهر ایمن را از آن خود کرد.
کسب رتبه سوم «استارتاپ ویکند شهر ایمن» توسط دانشجوی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حامد نوروزی فرسنگی گفت: استارتاپ یا مسابقات ایده‌پردازی از سوی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری مشهد برگزار شد و دانشجویان در آن ثبت نام کرده و به ارائه ایده‌های خود پرداختند و در این مسابقات از بین ۴۲ ایده ۱۰ ایده برتر انتخاب شد.

وی ابراز کرد: من نیز با ایده «لولای ضد زلزله» یا «سامانه اضطراری لولای درب» در این مسابقه شرکت کردم که پس از داوری، رتبه سوم به این طرح تعلق گرفت.

نوروزی با اشاره به جزئیات این ایده گفت: از آنجایی‌که حادثه زلزله در مقایسه با سایر حوادث طبیعی و غیر طبیعی دیگر، تلفات و قربانیان بیشتری دارد، یکی از مشکلات بازنشدن درها به دلیل فشارهای ناشی از وقوع زلزله است، از این رو ایده «لولای ضد زلزله» مطرح شد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: فرض می‌کنیم که بازه زمانی یک زلزله ۱۰ ثانیه است و استحکام ساختمان به قدری است که در ۵ ثانیه اول فرو نریزد، اما ممکن است که درهای خروجی دچار مشکل شده و افراد توانایی باز کردن در‌ها را نداشته باشند راهکاری که تاکنون برای این گونه مواقع پیش‌بینی شده، ساخت درهای ضد زلزله است.

این دانشجو که در رشته مدیریت مالی مشغول به تحصیل است، هزینه بر بودن درهای ضد زلزله، زمان بر بودن ساخت و نصب آن‌ها، قابل استفاده بودن فقط برای ساختمان‌های نوساز، نیاز به بازدیدهای دوره ای را از مشکلات این نوع در‌ها دانست.

وی همچنین در ادامه به مزایای «لولای ضد زلزله» اشاره و تصریح کرد: کم هزینه بودن برای تولید، مقرون به صرفه بودن، قابل نصب بودن بر روی تمامی درها، زمان کم برای ساخت و نصب آن، عدم نیاز به بازدیدهای دوره‌ای از جمله مزیت‌های این گونه درهاست که بنا به مزایای فوق عمومیت استفاده از این اختراع به شدت افزایش می‌یابد.

نوروزی فرسنگی خاطرنشان کرد: پس از گذشت دو هفته از مسابقات استارتاپ، از من دعوت شد تا در مسابقات بین‌المللی جامعه ایمن که با حضور شرکت‌کنندگانی از کشورهای سوئد، آمریکا، فرانسه، کره جنوبی، ژاپن برگزار شد، حضور یابم که این طرح رتبه نخست را از آن خود کرد.


( ۱ )