ارتقاء وضوح تصویر برداری از سلول‌ها به کمک نانو ذرات در دانشگاه گیلان

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۱ کد : ۳۰۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۲
<div dir="None">محققان دانشگاه گیلان با همکاری دانشگاه آزاد زنجان، موفق به ساخت یک نانوداروی جدید به عنوان یک عامل کنتراست‌زای هدفمند جهت تصویربرداری از سرطان سینه شدند.</div> <div dir="None"><span id="ms-rterangepaste-start"></span><div>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، محققان دان</div></div> ...
محققان دانشگاه گیلان با همکاری دانشگاه آزاد زنجان، موفق به ساخت یک نانوداروی جدید به عنوان یک عامل کنتراست‌زای هدفمند جهت تصویربرداری از سرطان سینه شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، محققان دانشگاه گیلان با همکاری دانشگاه آزاد زنجان، موفق به ساخت یک نانو داروی جدید به عنوان یک عامل کنتراست‌زای هدفمند جهت تصویربرداری از سرطان سینه گردیدند، این نانو دارو تشخیص بافت سرطانی سینه، در مراحل اولیه این بیماری و اقدام به درمان آن را امکان‌پذیر خواهد کرد.
همچنین این نانودارو، با بازده بالایی تولیدشده و دارای پایداری نوری قابل ملاحظه‌ای در خون است و بر اساس نتایج، در شرایط کشت سلولی فاقد سمیت است. نتایج این تحقیق، پتانسیل بالای این محصول را در سطح مدل حیوانی اثبات کرده است.
دراین تحقیق با ترکیب نانومیله‌های طلا با نوعی پپتید به نام بومبسین، نانوترکیبی ساخته شده است که، در تشخیص و تصویربرداری مولکولی از سرطان سینه موش BALB/c، به روش تصویربرداری فوتواکوستیک موفق بوده است.
دکتر زهرا حیدری، فارغ التحصیل رشته بیوشیمی از دانشگاه گیلان، سایر ویژگی‌های این محصول را این‌گونه توضیح داد: بر اساس نتایج به‌ دست آمده، نانوداروی تولید شده قدرت بالایی در هدف‌گیری سلول‌های سرطانی سینه دارد. این دارو به میزان بالایی توسط سلول‌های سرطانی جذب می‌گردد که با گذشت زمان، روند جذب آن افزایشی است. طبق نتایج توزیع حیاتی می‌توان استنباط کرد که این ترکیب، قدرت هدف‌گیری سلول‌های سرطانی سینه را در شرایط درون تنی داراست و می‌توان از آن به عنوان یک نانو داروی هدفمند در تصویربرداری از سرطان سینه استفاده کرد.
 به گفته وی نانومیله‌های طلا، جذب نوری بسیار بالایی دارند و طیف جذبی آن‌ها در هر طول موج دلخواهی در دامنه مادون قرمز قابل تنظیم است. از طرفی، تابش امواج مادون قرمز به بافت‌های سالم آسیبی وارد نمی‌کند، زمانی که نانومیله‌های طلا این پرتو را در داخل بافت‌ها دریافت می‌کنند، به طور موثری آن را به گرما تبدیل کرده و باعث انفجارهای مینیاتوری می‌شوند. بنابراین به عنوان عامل متباین‌کننده در تصویربرداری فوتواکوستیک عمل خواهند کرد.