همایش مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی دردانشگاه یزد برگزار شد

۲۳ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۷ کد : ۳۰۲۲۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۴
به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) و بزرگداشت روز مددکار، همایشی به منظور قدردانی از مددکاران اجتماعی باحضور رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران و جمعی از مسئولان استان یزد و دانشگاه یزد در تالار دکتر جلیل شاهی برگزارشد.
همایش مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی دردانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیدرضا جوادیان مدیرامورفرهنگی و اجتماعی دانشگاه یزد به عنوان رئیس انجمن مددکاران اجتماعی استان یزد دراین مراسم گفت: این همایش با هدف کمک به مددکاران و ارتقای جایگاه و ارزش آنان در اجتماع برگزارشد تا زمینه‌ای برای آشناسازی مددکاران با اهمیت شغل خود و یکدیگر باشد.

وی ضمن اشاره به اهمیت نقش مددکاران افزود: خرسندم از این بابت که امسال روز مددکاری با سالروز ولادت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و تقارن با آغاز سال جدید مصادف شده است و این را می توان به فال نیک گرفت. حضرت امیر را می توان بزرگترین مددکار حیات بشری دانست. در نامه ۵۳ ایشان به مالک اشتر نخعی می فرمایند؛ "مهربانی با مردم را پوشش دل خویش قرار ده، و با همه دوست و مهربان باش".

مددکارنمونه سال ۹۵ ضمن اشاره به زمینه شکل گیری و تاریخچه این انجمن تصریح کرد: انجمن مددکاران اجتماعی یزد از سال ۱۳۹۳ آغاز به کار کرد و در ابتدای کار اولویت ما با جذب اعضای جدید بود که تاکنون تعداد زیادی جذب این انجمن شدند که جای بسی خوشحالی و امیدواری است.

وی ادامه داد: همچنین از سال ۹۴ که اعضای دانشجو نیز به انجمن اضافه شدند به فعال‌تر شدن انجمن کمک بیشتری شد.

دکترجوادیان گفت: در سال ۹۵ این انجمن فعالیت های خوبی داشت که در یک گزارش مختصر می توان گفت ما در مجموع ما نشست هایی با سازمان های متولی و مرتبط با مددکاری داشتیم. کارگاه هایی ازجمله کارگاه پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه یزد، نشست هم اندیشی با اداره کل سازمان زندان‌ها، کارگاه آموزش روش تحقیق کیفی با نظر به اهمیت روش‌های کیفی در بررسی مطالعات اجتماعی، کارگاه گزارش نویسی برای حمایت از معلولان، نمایشگاه آگاه سازی در سال گذشته انجام شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با برشمردن مسئله کودکان کار به عنوان یکی از معضلات جامعه بیان داشت: از دیگر مسائلی که در دستور کار انجمن قرارگرفته است مسئله کودکان کار و نحوه برخورد با این معضل اجتماعی است. در سال گذشته نشست هایی با برخی نهادها و سازمان های متولی خدمات اجتماعی در این خصوص داشته ایم که در سال جاری هم به جد دنبال خواهد شد.

دکترجوادیان خاطرنشان کرد: بحث آسیب ها در ادوار مختلف تاریخی متغیر است و پیامد این امر نیز به روز بودن مددکاران است. به روز بودن مددکاران علاوه بر افزایش توان حرفه ای آنان می تواند موجب خدمات رسانی بهتر آنان را نیز فراهم آورد.

وی در ادامه به تببین مفهوم مددکاری و تمایز آن با واژه های نزدیک به این مانند کمک پرداخت و افزود: یکی دیگر ملزومات حوزه کاری مددکاری تمییز این مفهوم با مفاهیم دیگر مانند کمک کردن است. در این خصوص می توان گفت کمک نسبت به مددکاری واژه ای عام تر و گسترده تر است.

دکترجوادیان تصریح کرد: بین این دو مفهوم رابطه عموم و خصوص مطلق برقرار است بدین ترتیب که هر مددکاری کمک رسان است اما هر کمک رسانی مدد کار نیست. یکی از مشکلات ما اینست که این دو مفهوم رو در رابطه ای تساوی در نظر می گیریم. اما مددکاری اجتماعی یک حوزه تخصصی است که نیاز به مهارت شغلی و داشتن دانش مربوط به آن دارد در حالیکه کمک رسانی را می توان در همه ابعاد زندگی بدون نیاز به مهارت آنچنانی و یا دانش بالا.

وی ادامه داد: مددکاران همانگونه که به دیگران خدمت رسانی می کنند باید در مورد تامین بهداشت روانی خود توجه کافی داشته باشند. البته این مسئله ای مهم است که انسان به طور کلی باید به آن توجه ویژه داشته باشد.

درادامه مراسم دکترجلیل عفتی مدیرکل سازمان بهزیستی استان یزد با برشمردن اهمیت سازمان بهزیستی در خدمت رسانی اجتماعی گفت: اگر سازمان بهزیستی را به عنوان یک پیکر و جسم تصور کنیم مددکاری را می توانیم روح آن بنامیم و در صورتی که این روح را از این پیکر بگیریم دیگر چیزی از این سازمان باقی نخواهد ماند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان یزد ادامه داد: از ابتدای تشکیل این سازمان ازسوی شهید فیاض بخش تاکنون روند رو به رشد و مترقی را دراین سازمان شاهد هستیم به گونه ای که اخیراً درمجلس شورای اسلامی سازمان بهزیستی به عنوان متولی سلامت اجتماعی معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: درخصوص منشا آسیب های اجتماعی می توان گفت این آسیب ها ناشی از غفلت و بی توجهی هاست. در مجموع ما نگران سلامت مردم در جامعه و اجتماع هستم. اگر ما به وظیفه اصلی خود بپردازیم قطعاً می توانیم از گسترش و انتشار آسیب های اجتماعی در سطح کلان جلوگیری کنیم.

دکترعفتی ضمن اشاره به اهداف خرد و کلان سازمان بهزیستی گفت: استراتژی و راهبرد کلی این سازمان تأمین سلامت روانی و اجتماعی مردم از طریق مشارکت آنان است. افزایش ضریب سلامت اجتماعی میسر نمی شود مگر با مشارکت مردمی.

وی افزود: همین موضوع و مفهوم مدارای اجتماعی زیربنای سلامت اجتماعی است و استراتژی کلان این سازمان بارور کردن سرمایه های اجتماعی از طریق مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد است. اگر این همراهی اتفاق بیفتد ما به اهداف سازمانی خواهیم رسید.

سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران نیز دراین مراسم کاهش آستانه تحمل افراد را مرکز ثقل تعارضات و تنش های اجتماعی دانست.

وی افزود: مطرح کردن مدارای اجتماعی به عنوان مسئله و موضوع مهم در سال جاری نتیجه بررسی ها و پژوهش هایی است که نشان می دهد آستانه تحمل در جامعه ایرانی رو به افول است و این وضعیت نگران کننده ای است.

موسوی ضمن اشاره به تراکم پرونده های قضایی و ارتباط آن با مدارای اجتماعی اظهارداشت: اینکه ما ۱۵ میلیون پرونده قضایی داریم، اینکه خشونت خانوادگی افزایش یافته نشان از کاهش آستانه تحمل در فرد ایرانی دارد. یعنی ما در مدارای اجتماعی ضعیف هستیم.

این مقام مسئول گفت: این مفهوم نکته دیگری نیز در خود نهفته دارد و آن هم زمان بودن این نام گذاری با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهاست. بحث مدارای اجتماعی در این دو عرصه نیز نمود می یابد. این در حالی است که در قرآن کریم بیش از ۷۰ مرتبه بر صبر و تحمل تاکید شده است.

رئیس انجمن مددکاری ایران گفت: در روایات متعددی نیز بر صبر و تحمل تاکید شده است. پیامبر بزرگوار اسلام می فرمایند: «مهمترین رکن عقلانیت پس از ایمان به خدا مدارا با مردم است». امام علی (ع) نیز در نهج البلاغه می فرمایند: «نتیجه خردورزی مدارا کردن با مردم است».

اگر مدارای اجتماعی افزایش یابد رفاه اجتماعی نیز افزایش پیدا می کند

موسوی چلک اذعان کرد: اعتقاد ما براین است که که اگر مدارای اجتماعی افزایش یابد رفاه اجتماعی افزایش پیدا می کند. اگر بر روی صبر و بردباری تاکید می شود به دلیل کارکرد آن است. با تنزل خشونت اجتماعی سطح زندگی ارتقا خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: کار ما باید بر این تمرکز یابد که مؤلفه های مدارای اجتماعی را سطوح پایه ای مانند دبستان ها و از کودکستان ها آغاز کنیم تا جامعه ما به جامعه هوشمند تبدیل شود. جامعه هوشمند به جامعه ای اشاره دارد که با وجود انواع تفاوت ها و تنوعات آستانه تحمل بالایی دارند. گریزی از اجتماعی بودن انسان نیست، انسان مدنی الطبع است تبلور مفهوم انسان در گرو اجتماعی بودن اوست و دراین عرصه مدارای اجتماعی اهمیت زیادی می یابد.

وی افزود: محبت، مهربانی، با قانون و توسط دولت محقق نمی شود بلکه امری خود جوش است که می بایست خود مردم به آن اهتمام ورزند. گام اول تغییر از خودمان است. نسل های قبل از ما با اینکه از سطح تحصیلات امروزی برخوردار نبودند اما در این مقوله از ما بسیار بهتر بودند. در کل باید حساسیت ایجاد کنیم ما باید مددکاران را نسبت به انجام وظایف خودشان تقویت کنیم و مهارت های آنان را افزایش دهیم.

دکترحسین افراسیابی رئیس مرکز تحقیقات علوم انسانی دانشگاه یزد در ادامه مراسم با برشمردن مدارای اجتماعی به عنوان موتور محرک توسعه اجتماعی و رفع معضلات اجتماعی گفت: بسیار خرسندم که که می بینم این همکاری ها با دانشگاه یزد اتفاق افتاده است.

وی افزود: جوامع انسانی بسته به ادوار زمانی و موقعیت مکانی ویژگی های متفاوتی دارند. اما دو ویژگی را می توان درخصوص جوامع مدرن و پست مدرن ذکر کرد.

دکترافراسیابی گفت: این دو ویژگی یکی تکثر و تراکم تفاوت است و دیگری عطش به رسمیت شناخته شدن خود. در جوامع مدرن تفاوت ها نسبت به جوامع سنتی بسیار عمیق تر شده است حتی هیجانات نیز متفاوت شده و شدت آن نیز بیشتر شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی گفت: اصولاً در جوامع مدرن تفاوت به عنوان فضیلت شمرده می شود درحالی که درجوامع سنتی مشابهت با سایر اعضای جامعه فضیلت محسوب می شد. ویژگی دیگر عطش به رسمیت شناخته شدن خود است. در جوامع مدرن و پست مدرن خود به پروژه مهم و اصلی تبدیل شده است. این دو ویژگی برای شکل دادن به پروژه ای بنام هویت است.

دکترافراسیابی با اشاره به اینکه امروز هویت یکی از منابع تفاوت و تعارض است اظهارکرد: تنها مدارای اجتماعی می تواند راهگشای این تعارض باشد. مدارای اجتماعی را می توان به معنای به رسمیت شناخته شدن دیگران متفاوت از خود دانست. به عبارت دیگر پذیرش دگربودگی عاملی مهم در تحقق مدارای اجتماعی است.

گفتنی است اجرای گروه هنری ناشنوایان و گروه موسیقی راز و تجلیل از مددکاران نمونه استان از دیگر برنامه های این مراسم بود.

کلید واژه ها: یزد


( ۲ )