دیدار هئیت رئیسه دانشگاه زابل با امام جمعه زابل

۲۳ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۵ کد : ۳۰۲۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۹۴
امام جمعه زابل در دیدار با مسئولان دانشگاه زابل ضمن تقدیر از تلاش‌های دانشگاه خواستار توسعه مکان هایی همچون دریاچه مصنوعی هامونک شد.
دیدار هئیت رئیسه دانشگاه زابل با امام جمعه زابل

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربهلولی رئیس دانشگاه زابل دراین دیدار ضمن تبریک سال نو به امام جمعه شهرستان زابل و آرزوی بهروزی و سلامتی برای وی، عنوان کرد: با تلاش های صورت گرفته در سال ۹۵ در مجموعه دانشگاه زابل، این مجموعه به یکی از بارز ترین نهاد های مجری اقتصاد مقاومتی در منطقه تبدیل شده است و در سال ۹۶ که مزین به نام اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال می باشد نیز شاهد اقدامات شایسته و خدمات ارزنده ای در راستای تحقق شعار سال در سیستان و سرتاسر میهن باشیم.

رئیس دانشگاه زابل با مروری گذرا بر فعالیت های پژوهشی دانشگاه در سال گذشته بیان داشت: در سال گذشته بسترسازی مناسب جهت پرداخت پژوهانه و فراهم کردن دسترسی به اطلاعات روز جهان از طریق پایگاه های داده میسر شده و همچنین درخصوص حل مشکلات مردم به عنوان یکی از رسالت‌های خطیر دانشگاه، کنفراس های ملی و بین المللی معتبری برگزارشده است که از آن جمله می توان به "کنفرانس بین المللی علوم گوهراز دانایی تا داریی" و "کنفرانس راهکار ها و رهیافت های احیای تالاب بین المللی هامون" و کنفرانس های علمی دیگر شامل چهاردهمین کنفرانس بیوشیمی فیزیک ایران اشاره کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در راستای درخواست مردم، بزرگان و سران طوایف منطقه که همواره خواستار ورود دانشگاه در پروژه های مرتبط با سیستان بویژه طرح کلان آب رسانی به ۴۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی بوده اند و با هدف بهره مندی جامعه از سرمایه های دانشگاه در فرآیند توسعه هماهنگ با اندیشه های اقتصاد مقاومتی و تبادل افکار و تجربیات در زمینه‌های علمی و پژوهشی، دانشگاه زابل در نظر دارد درحاشیه برگزاری کنفرانس ارائه راهکار ها برای جلوگیری از تبخیر آب در چاه نیمه ها نشست تخصصی در زمینه طرح کلان ملی ۴۶ هزار هکتاری برگزار کند.

رئیس دانشگاه زابل در ادامه گفت: با توجه به اینکه بحث علم و فناوری، یکی از پایه های اقتصاد مقاومتی می باشد، دانشگاه به عنوان مرکز تولید علم در منطقه، با ورود به عرصه تولید نهال زیتون برای اولین بار در شرق کشور و مطالعه الگوی کاشت مختص منطقه و راه اندازی صنایع تبدیلی وابسته به آن، گام های علمی و عملی در جهت توسعه اقتصاد مقاومتی برداشته است.

وی با اشاره به ساماندهی مخازن ذخیره آب فضای سبز در چاه نیمه و تبدیل آن به فرصتی تفریحی و فرهنگی تحت عنوان دریاچه مصنوعی هامونک، که استقبال بی نظیر مردم در ایام نوروز را در پی داشت، عنوان کرد: این دریاچه مصنوعی می تواند به عنوان طرح پایلوت برای مطالعات مرتبط با حوزه تبخیر آب نیز مورد استفاده قرارگیرد.

دکتر بهلولی در پایان از همت شبانه روزی کارکنان دانشگاه زابل در روزهای پایانی سال ۹۵ تقدیر کرد و محبت و استقبال بی سابقه مردم از دستاوردهای دانشگاه را به عنوان بزرگ ترین هدیه و دلگرمی برای دانشگاه برشمرد.

درادامه حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه شهرستان زابل ضمن خیر مقدم و تبریک سال جدید، و تشکر از زحمات و تلاش‌های صورت گرفته توسط مجموعه دانشگاه زابل برای ایجاد مکان های تفریحی جدید همچون دریاچه مصنوعی هامونک که بااستقبال پرشور مردم و مهمانان نوروزی مواجه شده است، بیان داشت: تلاش دانشگاه درجهت ایجاد زمینه های تفرج و ارتقای روحیه نشاط و شادمانی در مردم ستودنی است و امید می رود دانشگاه با شبیه سازی چنین فرصت های خلاقانه ای در سایر مکان های تفریحی همچون کوه خواجه نیز موجبات شادی در بین مردم را فراهم کند.

حجت الاسلام والمسلمین کیخا رسالت های متعددی را به تناسب توسعه علمی برای دانشگاه زابل قائل شد و دانشگاه را به عنوان یک پیکره واحد، در نقش سرباز علمی و فرهنگی نظام، دین و ولایت برشمرد.

وی اقتصاد و فرهنگ را به عنوان دو اولویت نیازمند به مرمت و ارتقا در سیستان مطرح کرد و نقش دانشگاه زابل را به عنوان قطب علمی و فرهنگی سیستان در تمرکز بیش از پیش بر این دو مقوله، بسیار با اهمیت دانست و بر رشد متناسب و هماهنگ شور و فهم دینی تاکید کرد و ضمن باطل دانستن شایعات و تخریب ها و تهمت هایی که ریشه در عدم رشد فرهنگی و مذهبی دارد، ابراز امیدواری کرد دانشگاه همچنان منسجم و با قدرت در راستای ایفای نقش ها و تکالیف خود در جامعه اقدام کند.

حجت الاسلام والمسلمین کیخا در پایان خواستار ارتباط بیش از پیش حوزه و دانشگاه در مباحث گوناگون خصوصاً علوم انسانی، با هدف رفع معضلات فرهنگی منطقه سیستان شد.

کلید واژه ها: زابل