رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از پذیرش ۹ هزار مدرس جدید در این دانشگاه خبر داد

۲۳ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۰ کد : ۳۰۲۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۳۵
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در فراخوان مدرسان این دانشگاه، حدود ۴۰ هزار نفر متقاضی تدریس در مراکز این دانشگاه ثبت نام کرده‌اند که تا مهرماه امسال نزدیک به ۹ هزار نفر انها پس از ارزیابی‌های عمومی و تخصصی برای تدریس در مراکز علمی کاربردی این دانشگاه پذیرفته می شوند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از پذیرش ۹ هزار مدرس جدید در این دانشگاه خبر داد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدحسین امید در نشست هیئت رئیسه دانشگاه با موسسات علمی کاربردی گفت: باتوجه به انتخاب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری وظیفه دانشگاه مضاعف شده است.

وی با اشاره به اینکه در اولین جلسه هیئت دولت به موضوع شعار سال پرداخته شده است، افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی برای ایفای نقش اساسی در تربیت نیروی انسانی ماهر و کار آفرین اعلام آمادگی کرده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تأکید کرد: براساس برنامه ششم توسعه امسال اولین سال اجرای برنامه به شمار می‌رود که باید در این سال نزدیک به ۲۰ درصد از کل دانشجویان کشور در رشته‌های مهارتی تحصیل کنند و در پایان این برنامه این رقم به ۳۰ درصد افزایش یابد.

دکتر امید بابیان اینکه طبق برنامه ششم توسعه باید جمعیت دانشجویان مهارتی کشور درسال جاری به بیش از ۸۵۰ هزار دانشجو برسد اضافه کرد: اکنون با وجود حدود ۲۰۰ هزار نفر دانشجوی مهارتی در سایر زیر نظام‌ها و نزدیک به ۴۵۰ هزار دانشجوی دانشگاه جامع علمی کاربردی در مجموع حدود ۶۵۰ هزار دانشجوی مهارتی در کشور داریم که بر این اساس در سال اول برنامه حدود ۲۵ درصد از برنامه عقب هستیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده انشاالله با حفظ کیفیت، برای تحقق اهداف کمی برنامه ششم توسعه، ظرفیت پذیرش دانشجو در مراکز باکیفیت افزایش می یابد.

دکتر امید با اشاره به لزوم تربیت نیروی کارآفرین در دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در این راستا به مراکز علمی کاربردی دانشگاه که توانایی ایجاد مرکز رشد و شرکت‌های فناور برای فعالیت دانشجویان را دارند، تسهیلات ارزان قیمت اختصاص داده می‌شود.

وی افزود: درحالی که برای ایجاد هر شغل در کشور مبلغی بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان لازم است، در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد این میزان حدود ۵۰ میلیون تومان است.

دکتر امید با اشاره به اینکه هرم جذب دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه جامع علمی کاربردی طی ۱۰ سال گذشته تعادل خود را از دست داده است، گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که تعداد دانشجویان کاردانی این دانشگاه را افزایش و جمعیت دانشجویان کارشناسی را محدودتر کنیم به‌گونه‌ای که نسبت ۷۰ درصد کاردانی و ۳۰ درصد کارشناسی رعایت شود.

وی تاکید کرد: ضرورتی ندارد تا به ازای هر رشته کاردانی برای دوره‌های کارشناسی نیز رشته ایجاد شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: با مجوز های اخذ شده از شورای مرکزی و هیئت امنای دانشگاه، تعدادی از مراکز وابسته به دانشگاه بر اساس دستورالعمل مربوط واگذار خواهند شد.

دکتر امید با اشاره به وجود هزار و ۷۰ مرکز علمی کاربردی، گفت: از این تعداد بیش از ۱۰۰ مرکز غیر فعال هستند که در اولین جلسه شورای نظارت در مورد ادامه فعالیت آنها تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی اظهار داشت: برخی از مراکز این دانشگاه کمتر از ۱۰۰ دانشجو دارند که این میزان دانشجو دارای صرفه اقتصادی نیست و این گونه مراکز بدلیل زیاندهی نمی توانند کیفیت لازم را داشته باشند. بنابراین به این مراکز توصیه می کنیم تا با یکدیگر ادغام شوند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: برنامه دیگر این دانشگاه اصلاح نسبت‌های مقاطع و بخش‌ها است که در پذیرش مهرماه نسبت‌های جدید اعلام می شود.

دکتر امید بازنگری مدرسان و حذف مدرسان فاقد شرایط را یکی دیگر از اقدمات دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال جدید عنوان کرد و گفت: طی فراخوانی که در سال گذشته اعلام شد حدود ۴۰ هزار نفر متقاضی تدریس در این دانشگاه بودند که تا مهرماه سال جاری حدود ۹ هزار نفر از آنها براساس بررسی‌های عمومی و علمی که توسط هیئت‌های جذب صورت می‌گیرد برای تدریس در مراکز علمی کاربردی پذیرفته می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مدرسان فعلی دانشگاه نیز مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرند و در مورد تدریس افرادی که دارای شرایط لازم نباشند تجدید نظر صورت می‌گیرد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: پذیرش مدرسان با کیفیت را در دستور کار قرار داده ایم که در صورت نیاز سالانه دو مرحله انجام خواهد شد.

دکتر امید عنوان کرد: ارتقای سامانه‌های دانشگاه و استقرار کامل دولت الکترونیک نیز از دیگر برنامه‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی به‌شمار می‌رود که برای این امر سامانه‌سپاری در حال انجام است و سامانه های دانشگاه نیز در حال ارتقا است.

وی گفت: با مصوبه هیئت امنا دانشگاه، واحد استان تهران به دو بخش غرب و شرق تقسیم می‌شود و هدف از این تصمیم نیز افزایش سطح نظارت بر تعداد زیاد مراکز علمی کاربردی استان تهران است.