برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری هسته‌ای دردانشگاه صنعتی کرمانشاه

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۶ کد : ۳۰۲۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۶۳
مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری هسته ای در دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزارشد.
برگزاری مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری هسته‌ای دردانشگاه صنعتی کرمانشاه

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم دکتراختری رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه با خوش آمدگویی به مهمانان این مراسم از جمله دکترسعید ستایشی رئیس گروه پرتوپزشکی و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکترسیدامیرحسین فقهی استاد تمام دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهید بهشتی، حضور این متخصصان برجسته دراین دانشگاه را مایه برکت دانست.

وی همچنین از دکتراسلام پناه رئیس بنیاد ملی نخبگان استان کرمانشاه و مهندس محمدی معاونت این بنیاد نیز بابت حضور دراین مراسم تشکر کرد و این روز میمون را به تمام دانشجویان تبریک گفت و آن را نماد توانایی ایرانیان دانست.

درادامه دکترسیدامیرحسین فقهی در سخنانی علم هسته ای را علم بالاترین دقت ها و سریع ترین پردازش ها بیان کرد و گفت: علم هسته ای یک علم بین رشته ای است که در صورت پرداختن به آن می توان در علوم وابسته به آن بهترین شد.

دکترفقهی با ذکر مثالی از شتاب دهنده سرن، طی طول مسیر تقریباً ۲۸ کیلومتری را توسط ذرات پروتون آن هم با سرعت های نسبیتی در یک پروفایل باریک را تنها در گرو کنترلرهای بسیار پیشرفته دانست که جز با دانش بسیار بالا در علم برق میسر نیست.

وی بیان کرد: در تمامی قطعات این شتاب دهنده از مگنت ها تا کوادراپل ها گرفته نیاز به بالاترین تکنولوژی در زمینه مکانیک، فیزیک، علم مواد وجود دارد.

دکترفقهی درادامه درمورد کاربردهای بی رقیب علم هسته ای در پزشکی و علی الخصوص صنعت سخن گفت و به ذکر مثال هایی در حوزه نفت و پتروشیمی پرداخت.

وی علم هسته ای را علم دقیق دانست و خاطرنشان کرد: این علم دقیق در راه اعتلا و پیشرفت به انسان های دقیق احتیاج دارد.

استاد دانشکده مهندسی هسته ای دانشگاه شهید بهشتی تهران با ذکر مطالبی از نهج البلاغه و ذکر نکات اخلاقی به دانشجویان سخنان خود را به پایان رساند.

دکترسعید ستایشی سخنران بعدی مراسم بود که صحبت های خود را پیرامون حوزه انرژی به عنوان محصول واکنش های هسته ای انجام داد.

وی با ذکر جداول مدون وضعیت فعلی انرژی ناشی از این حوزه در جهان را مورد بررسی قرار داد و نکات ارزشمندی دراین باب را بیان کرد.

دکترستایشی به عنوان یکی از پیشتازان علم پزشکی هسته ای در کشور به کاربردهای علم هسته ای در تشخیص و درمان بیماری ها پرداخت و روند جامعی در این راستا ارائه کرد.

رئیس گروه پرتوپزشکی و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران درادامه ضمن تشکر از دکتراختری و هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی کرمانشاه، خواست و خیزش مثبت آنها را ستودنی دانست و عنوان کرد به همکاری با این دانشگاه جوان و پویا علاقه مند است.

کلید واژه ها: صنعتی کرمانشاه


( ۲ )