نصب شبکه موقت لرزه نگاری در محل وقوع زلزله خراسان توسط دانشگاه فردوسی مشهد

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۶ کد : ۳۰۱۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۳۱۲
دکتر سیدکیوان حسینی رئیس مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد بدنبال وقوع زلزله ۶:۱ ریشتری در شمال شرق فریمان درخصوص قابل پیش بینی بودن زلزله توضیحاتی ارائه کرد.
نصب شبکه موقت لرزه نگاری در محل وقوع زلزله خراسان توسط دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی پیرامون قابل پیش بینی بودن زلزله گفت: واژه پیش بینی یک واژه خطیر است چون بعضی از افراد که تخصص کافی ندارند وارد این بحث شده و مسائلی را به عنوان پیش بینی مطرح می کنند که کاملاً اشتباه است. پیش بینی دقیق از نظر علمی غیرممکن بوده و تا آنچه تا کنون به علت نوع رفتار زمین و پیدایش زلزله ما در بحث های تخصصی مطرح می کنیم احتمال وقوع زلزله می باشد نه پیش بینی که در اذهان افراد عادی است.

وی در ادامه گفت: در علم زلزله شناسی پیش بینی وقوع یک زلزله فقط در یک فاصله زمانی کوتاه امکان پذیر شده است که این زمان تنها در حد چند ثانیه می باشد. شاید تصور شود که چند ثانیه چه سودی خواهد داشت ولی این چند ثانیه می تواند بسیار حیاتی باشد.

دکتر حسینی در ادامه درباره خدمات و امکانات مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: این مرکز یک مرکز بسیار مهم در شرق کشوردر خصوص مطالعات زلزله است. این مرکز دارای یک شبکه لرزه نگاری با ۱۱ ایستگاه پیشرفته می باشد که در سرتاسر خراسان نصب شده اند که با استفاده از داده های جمع آوری شده مطالعات خوبی انجام داده شده است.

گفتنی است در ایران سه شبکه لرزه نگاری بسیار مهم در حال فعالیت می باشند که شامل شبکه لرزه نگاری دانشگاه فردوسی مشهد، شبکه لرزه نگاری پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و شبکه لرزه نگاری ژئوفیزیک دانشگاه تهران می باشند و این سه شبکه کل ایران را از نظر لرزه نگاری پوشش می دهند که در این میان وظیفه اصلی اعلام زلزله ها بر عهده شبکه لرزه نگاری ژئوفیزیک دانشگاه تهران می باشد.

 

 

 

 


( ۱ )