رئیس ایرانداک: ایران در نمایۀ «اسکوپوس» جایگاه نخست را در بین کشورهای منطقه به دست آورد

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۴۴ کد : ۳۰۱۹۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۱
دکترسیروس علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به تازه‌ترین گزارش سامانۀ «نما» با نام «نمای نمایه‌های استنادی ۲۰۱۶ جایگاه ایران در نمایه‌های استنادی جهانی» گفت:‌ رتبۀ ایران درسال ۲۰۱۶ در نمایۀ «اسکوپوس» ۱۶ است که نسبت به سال ۲۰۱۵ یک پله رشد داشته است.
رئیس ایرانداک:  ایران در نمایۀ «اسکوپوس» جایگاه نخست را در بین کشورهای منطقه به دست آورد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلیدوستی دراین خصوص گفت: گزارش «نمای نمایه‌های استنادی ۲۰۱۶: جایگاه ایران در نمایه‌های استنادی جهانی» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برای بازنمایی چکیده‌ای از گزارش دو نمایۀ جهانی «وب آو ساینس» و «اسکوپوس» منتشرشده جایگاه ایران دراین دو نمایه در سال ۲۰۱۶ مورد پایش قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه این گزارش روند سالانۀ جایگاه ایران دراین نمایه‌ها را نیز ارائه می‌کند، افزود: شمار انتشارات، شمار استنادها، میانگین سرانۀ استناد به مقاله‌ها (سالانه)، میانگین سرانۀ استناد به مقاله‌ها (پنج ساله)، شاخص «اچ»، همکاری علمی جهانی، شمار مقاله‌های داغ، و شمار مقاله‌های پراستناد از محورهای کلیدی این گزارش هستند.

رئیس ایرانداک گفت: برپایۀ گزارش تازۀ سامانۀ «نما»، رتبۀ ایران از دیدگاه شمار انتشارات در نمایۀ «وب آو ساینس» ۱۹ است که نسبت به سال ۲۰۱۵ تغییری نکرده اما رتبۀ ایران در نمایۀ «اسکوپوس» ۱۶ است که نسبت به سال ۲۰۱۵ یک پله رشد داشته است.

وی تصریح کرد: ایران در بین کشورهای منطقه در نمایۀ «وب آو ساینس» پس از ترکیه جایگاه دوم و در نمایۀ «اسکوپوس» جایگاه نخست را به دست آورده است. ولی از دیدگاه شمار استنادها در نمایۀ اسکوپوس، ایران در جایگاه ۲۳ جهان قرار گرفته است.

دکترعلیدوستی گفت: میانگین سالانۀ سرانۀ استناد به انتشارات پژوهشگران ایرانی در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳۶/۰ بوده که کشور ایران را در جایگاه ۱۷۴ جهان و ۲۰ منطقه قرار داده است. این در حالی است که میانگین سرانۀ استناد به انتشارات پدیدآوران ایرانی در پنج سال اخیر ۸۴/۳ بوده که نسبت به ویرایش پیشین (۵۲/۳) این شاخص رشد داشته است.

رئیس شورای تامین منابع گفت: گزارش ۲۰۱۶ نمایه‌های استنادی نشان می‌دهد که شاخص «اچ» ایران تا پایان ۲۰۱۵ برابر ۱۹۹ بوده که از این دیدگاه ایران در جایگاه ۴۲ جهان و سوم منطقه ایستاده است.

وی ادامه داد: همکاری علمی پژوهشگران ایرانی با پژوهشگران خارج از کشور در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۷۴/۲۳ درصد بوده است که در مقایسه با ۳۵/۲۳ درصد سال پیش رشد داشته است. ایران بیشترین همکاری‌های علمی را در سال ۲۰۱۶ با کشورهای آمریکا، کانادا، مالزی، آلمان، انگلستان، استرالیا، ایتالیا، چین، ترکیه، و فرانسه داشته است.

دکترعلیدوستی خاطرنشان کرد: گزارش ۲۰۱۶ نمایۀ «وب آو ساینس» نشان می‌دهد که ایران ۷۵ مقالۀ داغ در این پایگاه داشته که نسبت به گزارش پیشین ۲۷ مقاله افزایش داشته است. از دیدگاه انتشار مقاله‌های داغ ایران در جایگاه ۲۳ جهان و پس از عربستان سعودی در جایگاه دوم منطقه قرار گرفته است.

همچنین، در گزارش ۲۰۱۶ «وب آو ساینس» نشان می‌دهد که ۱۲۷۶ مقالۀ پژوهشگران ایرانی پراستناد شده است که نسبت به ۱۰۳۷ مقاله در ویرایش پیشین پیشرفت داشته است. از دیدگاه انتشار مقاله‌های پراستناد ایران در جایگاه ۳۶ جهان و چهارم منطقه قرار گرفته است.

گفتنی است پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی عتف، با راه‌اندازی سامانۀ «نما» (جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان) می‌کوشد نتایج نظام‌های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را پایش کند و گزارش‌هایی کاربردی گوناگونی را در اختیار سیاست‌گذاران بگذارد. سامانۀ «نما» در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.

کلید واژه ها: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران