معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی و سومین المپیاد طرح کسب و کار دانشجویی در اصفهان خبر داد

۲۰ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۳ کد : ۳۰۱۷۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۹۱
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم،تحقیقات و فناوری از برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی و سومین المپیاد طرح کسب و کار دانشجویی در تاریخ هفتم و هشتم اردیبهشت ماه در اصفهان خبر داد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی و سومین المپیاد طرح کسب و کار دانشجویی در اصفهان خبر داد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی با اشاره به نام گذاری سال با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، برگزاری جشنواره ملی کارآفرینی شیخ بهایی را از مصادیق عینی عنوان این سال دانست و اظهار داشت: جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی شامل دو حوزه غیر مسابقه ای و مسابقه ای است که بخش غیر مسابقه ای شامل برگزاری نمایشگاه و نشست های انتقال تجربه و بحث خیرین حامی کار آفرینی است و حوزه مسابقه ای این جشنواره شامل طراحان کسب و کار در بخش آزاد و دانشجویی و برگزاری مسابقه بین شرکت های فن آفرین است.

وی در ادامه افزود: تاکنون ۶۶۵ طرح کسب و کار به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده که از این تعداد ۴۰۲ طرح در بخش کسب و کار دانشجویی و ۲۶۳ طرح مربوط به بخش آزاد است

در ادامه این نشست، دکترحسن خاکباز، قائم مقام رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در امور برنامه، بودجه، روابط عمومی و بین الملل در خصوص برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی گفت: هدف اصلی ما در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تولید محصولات دانش بنیان و اشتغال پایدار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

وی تعداد شرکت های دانش بنیان مستقردرشهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را ۴۸۰ شرکت دانش بنیان برشمرد و گفت: این شرکت ها در حوزه های فناوری اطلاعات، برق و الکترونیک، مواد و متالوژی، زیست فناوری و نانو فناوری فعالیت می کنند.

دکتر خاکبازافزود: در این شرکت های دانش بنیان ۶۴۰۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی کار می کنند که حدود ۴۰۰۰ نفر آنان نیروی تمام وقت هستند.

وی این تعداد اشتغال در شرکت های دانش بنیان شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان را اشتغال پایدار ارزیابی کردوگفت: هزینه ایجاد هر شغل در این شرکت هاحدود ۴۰ میلیون تومان است که یک مدل موفق در زمینه اشتغال زایی به شمارمی رود.

دکتر خاکباز در خصوص حضور بخش خصوصی در جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی گفت: فضایی در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت تا سرمایه گذاران این بخش بتوانند در جشنواره حضورپیدا کرده و سرمایه گذاری کنند که آمار سرمایه گذاری بخش خصوصی ۳,۲۰۰ میلیارد ریال است.

وی به میزبانی کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری دنیا در سال ۲۰۱۸ از سوی شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان اشاره کردو گفت: به علت تجربیات خوب شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، برای اولین بار میزبانی این کنفرانس جهانی را برعهده گرفته است.

در ادامه دکتر کورش خسروی دبیر سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در سخنانی گفت: امسال ۹۰ فرصت سرمایه گذاری و فن آفرینی از سیستم داوری جشنواره مجوز ارائه دریافت کرده اند که به تجار و بازرگانان معرفی خواهند شد.

وی افزود: از میان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی تعداد ۵ دانشگاه و مرکز پژوهشی شناسایی شده اند که اقدام به مشارکت با شرکت های فن آفرین کرده اند و در سود فروش محصول سهیم شده اند ودر جشنواره سیزدهم جشنواره فن آفرینی شیخ بهایی تجربه این دانشگاه ها که مجری این تعاملات بوده اند ارائه می شود.

دکتر خسروی افزود: به همت شورای عالی بورس و با همکاری سایر سازمان ها ابزارهای جدیدی برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان و فن آفرین فراهم شده است، چهار ابزار مهم بازار دارایی فکری، بازار شرکت های کوچک و متوسط، صندوق پروژه و صندوق جسورانه به همراه مصداق های عملیاتی هر کدام با حضور مدیران ارشد بورس معرفی می شوند.

وی در ادامه به نقش خیرین حامی کارآفرینی اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر تعدادی از خیرین کشور وارد این عرصه شده اند و حمایت از کارآفرینان نوپا را بر عهده گرفته اند که در جشنواره سیزدهم فن آفرینی شیخ بهایی حاصل فعالیت برخی از خیرین حامی کار آفرینی، نوع حمایت ها و دستاوردهای حاصل از آن ارائه می شود.

دکتر خسروی به برگزاری نشست های انتقال تجربه در جشنواره نیز اشاره کرد و افزود: در این نشست ها تجربیات کار آفرینان در سه گروه کارآفرینی اجتماعی، مشارکت با طرف های خارجی و مشارکت و تعامل با سرمایه گذاران ارائه می شود.

وی در پایان سخنانش به فضا های نشا اشاره کرد و گفت: نشا یا نقطه شروع ارتباط، فضای منحصر به فردی است که در جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در اختیار سرمایه گذاران و سازمان های بزرگ قرار می گیرد تا مذاکرات اختصاصی خود را با فن آفرینان در آن محل به انجام برسانند.

گفتنی است سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی ازهفتم لغایت هشتم اردیبهشت ماه دراصفهان برگزار می شود.