تصفیه پساب کارواش‌ها و باس‌واش‌ها در اصفهان با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب توسط فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۸ کد : ۳۰۱۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۰
تصفیه پساب به روش زیست‌پالایی تسریع یافته بایوجمی به صورت هم‌افزایی توسط دو شرکت دانش‌بنیان مهندسی کنترل نیروی تکاپو و نانو واحد صنعت پرشیا (پدید آورنده فناوری بایوجمی)، مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان انجام می‌شود.
تصفیه پساب کارواش‌ها و باس‌واش‌ها در اصفهان با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب توسط فناوران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهدی کشمیری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در خصوص این خبر گفت: اساس این روش تصفیه، تنظیم پارامترهای بیوالکتریک پساب با تزریق محرک زیستی تولید شده برمبنای مواد آلی است که در آن بدون استفاده از پروسه‌های هوادهی مرسوم، با یک عملیات زیست‌پالایی سریع، آلاینده‌ها به سرعت کاهش می‌یابند.

وی خاطرنشان کرد: بدیهی است این سیستم به صورت اقتصادی و اثربخش از میزان آلودگی‌ها کاسته و ارزش‌افزوده نیز ایجاد خواهد کرد.

همچنین دکتر فرشید سهیلی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نانو واحد صنعت پرشیا با بیان اینکه مهم‌ترین مزیت این طرح افزایش سرعت زیست‌پالایی است، گفت: در حالت طبیعی برای تبدیل و فرآوری پساب‌ها به مدت زمان بسیار زیادی نیاز است و وجود هواده‌ها که مصرف انرژی بالایی دارند، ضروری است.

وی افزود: در این روش، با فراهم‌سازی شرایط خاص توسط این فناوری، زمان واکنش‌ها بسیار کوتاه شده و با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر (نور خورشید) هزینه‌های اجرایی نیز به حداقل می‌رسد.

در ادامه اصغر حجتی مدیرعامل شرکت مهندسی کنترل نیروی تکاپو گفت: این شرکت با به کارگیری فناوری بایوجمی در فرآیند تصفیه پساب کارواش‌ها و باس‌واش‌ها موجب صرفه‌جویی در آب مصرفی شده است.

وی افزود: این مزیت باعث می‌شود علاوه بر حذف آلودگی‌های زیستی، ۹۵% پساب تولیدی پس از فرآوری مجدد به چرخه شستشو برگردد.

حجتی اعلام کرد: باس‌واش اتوبوسرانی شاهین‌شهر به عنوان اولین سازمانی که از این تکنولوژی استفاده می‌کند به مدت هجده ماه است که تعویض آبی نداشته و پساب تصفیه‌شده در این سیستم در چرخش است.

وی ادامه داد: پس از آن اتوبوسرانی اصفهان و چند سازمان دیگر این تکنولوژی را در سیستم‌های تصفیه پساب خود استفاده کرده‌اند و کاربرد این فناوری رو به پیشرفت است.

گفتنی است شرکت مهندسی کنترل نیروی تکاپو و شرکت نانو واحد صنعت پرشیا، دو شرکت دانش‌بنیان موفق شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان هستند که توانسته‌اند تصفیه پساب به روش زیست‌پالایی تسریع یافته بایوجمی را به صورت مشترک عملیاتی کنند.

 


( ۱ )