ساخت مجسمه آیت الله محمدباقر مجلسی توسط عضو هیئت علمی گروه مجسمه سازی

۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۴ کد : ۳۰۱۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۴
مجسمه آیت الله محمدباقر مجلسی که به تازگی در ابتدای خیابان مجلسی اصفهان نصب شده است از ساخته های استاد رضا قره باغی عضو هیئت علمی گروه مجسمه سازی دانشگاه نیشابور است.
ساخت مجسمه آیت الله محمدباقر مجلسی توسط عضو هیئت علمی گروه مجسمه سازی

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، استاد قره باغی درباره ساخت این اثر گفت: معماری سنتی اصفهان برای من الهام بخش است؛ تندیس علامه مجلسی، نشانه ای از نقش علامه در حفظ احادیث و روایات می باشد.

وی در ادامه افزود: ساخت این مجسمه ۲ سال پیش، از طرف شهرداری اصفهان مطرح شد و من بر اساس این پیشنهاد، ماکت ها و طرح های مختلفی را ارائه کردم که مرحله به مرحله توسط سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان تأیید شد و بعد کار به مرحله مُدل سازی و اجرا رسید؛ البته باید عنوان کنم که من هم تمایل به ساختن این مجسمه داشتم چون علامه مجلسی به عنوان یک شخصیت تأثیرگذار، در فرهنگ و تاریخ ما نقش بسزایی دارد.

گفتنی است این مجسمه از برنز ساخته شده و با پایه، حدود ۳ متر ارتفاع دارد و به صورت یک مجسمه فیگوراتیو است که هم به عنوان ترکیب فرم فیگور و هم به دلیل اتصالش بر پایه به عنوان یک حجم فعال می تواند یک طرح باشد که فیگور آن شامل دست ها و کتابی است که در دست گرفته و نگاهی که به دوردست ها خیره است که اینها موقعیت آن شخصیت را تعیین می کند.


( ۱ )