حضور دانشگاه صنعتی اصفهان و یزد در بین دانشگاه‌های با قدمت کمتر از ۵۰ سال در دنیا

۱۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۰ کد : ۳۰۱۲۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۱۳
دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز ششمین فهرست دانشگاه‌های تازه تاسیس برتر دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال (۲۰۱۷) را منتشر کرد که بر اساس آن دانشگاه صنعتی اصفهان و یزد در بین دانشگاه‌های برتر با قدمت زیر ۵۰ سال قرار گرفت.
حضور دانشگاه صنعتی اصفهان و یزد در بین دانشگاه‌های با قدمت کمتر از ۵۰ سال در دنیا

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )، دهقانی اظهار داشت: رتبه بندی دانشگاه های جوان نیز از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون به صورت سالانه صورت پذیرفته و از شاخص هایی مشابه رتبه بندی جهانی بهره برده است. ۱۳ شاخص رتبه بندی تایمز شامل ۱- میانگین تعداد استنادها به ازای مقالات منتشر شده (در معیار استنادها)؛ ۲- بررسی شهرت پژوهشی، ۳- تعداد مقالات منتشر شده به ازای اعضای هیأت علمی و ۴- درآمد پژوهش (در معیار پژوهش)؛ ۵- بررسی شهرت آموزشی، ۶- نسبت مدرک دکتری ارائه شده توسط مؤسسه به تعداد اعضای هیأت علمی، ۷- نسبت تعداد کل دانشجویان به اعضای هیأت علمی، ۸- نسبت مدرک دکتری به کارشناسی ارائه شده توسط مؤسسه، ۹- درآمد مؤسسه نسبت به تعداد اعضای هیأت علمی (در معیار آموزش)؛ ۱۰- نسبت اعضای هیأت علمی بین‌المللی به بومی، ۱۱- نسبت دانشجویان بین‌المللی به بومی، ۱۲- سهم مقالات منتشر شده مشترک با نویسندگان همکار بین‌المللی (در معیار وجهه بین المللی)؛ ۱۳- درآمد پژوهشی حاصل از صنعت به ازای اعضای هیأت علمی (در معیار درآمد صنعتی) می شوند. در ارزیابی دانشگاه های جوان، جهت انجام بررسی های مطلوبتر، به شاخص های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است.

وی افزود: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷ میلادی تایمز درخصوص رتبه‌بندی دانشگاه های جوان، دو دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه یزد به ترتیب با کسب رتبه در بازه های ۱۵۰-۱۰۱ و ۲۰۰-۱۵۱ توانستند در جمع دانشگاه های برتر دنیا حاضر شوند. دانشگاه یزد اولین حضور خود را در جمع دانشگاه های جوان در رتبه بندی تایمز تجربه می کند. همچنین دانشگاه یزد در سال ۲۰۱۷ با رتبه ۲۵۰-۲۰۱ برای اولین بار توانسته بود در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گیرد.

سرپرست ISC تصریح کرد: لازم به ذکر است که دانشگاه های برتر کشور همچون دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، علم و صنعت، شیراز و دیگر دانشگاه هایی که در دیگر رتبه بندی های تایمز حضور داشته اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و لذا نمی توانند در رتبه بندی دانشگاه های جوان حضور یابند.

گفتنی است، تایمز جهت رتبه‌بندی دانشگاه ها، بخشی از اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه استنادی اسکوپوس و بخشی دیگر را از دانشگاه ها و به صورت خود اظهاری گردآوری می کند. همچنین اطلاعات حاصل از نظرسنجی شهرت از متخصصان آموزش عالی که در سطح جهانی صورت می گیرد نیز بخش مهمی از اطلاعات این پایگاه جهت رتبه بندی به شمار می آید.