ثبت اختراع الکترود تنگستن با نوک ناچ دار توسط عضو هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان

۱۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۴ کد : ۳۰۰۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۷۴
دکتر رضا امینی نجف آبادی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مواد دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان، موفق به ثبت اختراع با عنوان" الکترود تنگستن با نوک ناچ دار (ان تی تی ای)"با تائید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد.
ثبت اختراع الکترود تنگستن با نوک ناچ دار توسط عضو هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی گلپایگان

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این الکترود تنگستنی ناچ دار ضمن انجام پروژه کارشناسی ارشد توسط دکتر رضا امینی نجف آبادی به عنوان استاد راهنمای مدعو و مهندس محمود اشراقی دانشجوی کارشناسی ارشد وی در دانشگاه آزاد نجف آباد تولید شد.

بر پایه این گزارش، با آگاهی از عیوب فرآیندهای جوشکاری قوسی از گذشته تاکنون و تلاش‌های صورت گرفته برای شناسایی عیوب با بهره‌گیری از تست‌های مخرب و غیرمخرب در جوشکاری ذوبی ضمن انجام تحقیقات، هزینه‌های فراوان در به دست آوردن جوشی سالم و بی‌عیب صرف شده است.

به کارگیری الکترود با طراحی جدید، ایجاد قوس وسیع‌تر امکان جوشکاری مقاطع خاص در روش جوشکاری قوسی تنگستن گاز را توسعه و تسهیل می‌کند. از الکترود شکافته بسته به موقعیت کاربری به عنوان پشت‌بند درز جوش‌های القائی خطوط لوله و مقاطعی که نیاز به مونتاژ خاص است می‌توان استفاده کرد.

گفتنی است به دلیل جوش بدون عیب ایجاد شده توسط این الکترود در مقاطع خاص، می‌توان در ساخت تجهیزات نظامی و انرژی اتمی از آن استفاده کرد. این الکترود یکی از معضلات ساخت تاسیسات انرژی اتمی را برطرف می‌کند.

 


( ۱ )