ساخت دستگاه آزمایش خستگی برای بررسی رفتار لرزه‌ای سازه‌ها توسط محققان دانشگاه سمنان

۱۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۵ کد : ۳۰۰۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۴
مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از ساخت دستگاه آزمایش خستگی توسط محققان این دانشگاه خبر داد.
ساخت دستگاه آزمایش خستگی برای بررسی رفتار لرزه‌ای سازه‌ها توسط محققان دانشگاه سمنان

‌به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، داود معروفی با اعلام این خبر اظهار داشت: دستگاه آزمایش خستگی (کششی- فشاری) وصله مکانیکی آرماتورها مطابق ASTM A 1034 توسط محققان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ثبت اختراع شده است.

وی افزود: این دستگاه به همت دکتر علی خیرالدین عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان، هادی شیرین سخن دانش‌آموخته کارشناسی ارشد سازه این دانشگاه و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره ۹۱۱۵۶ به ثبت رسیده است.

دکتر خیرالدین، از محققان طرح نیز در توضیح این دستگاه گفت: این اختراع مربوط به صنعت ساختمان در دو شاخه عمران و مکانیک است و تمامی شرایط ذکرشده در استاندارد ASTM A 1034 را دارد.

وی تصریح کرد: کاربرد اصلی این اختراع در بررسی رفتار لرزه‌ای (عملکرد تحت بارهای کشش و فشار) هرکدام از وصله‌های مکانیکی و دیگر وصله‌های سربه سری آرماتورها است، به‌طوری که برای انجام تمام مطالعات و تحقیقات بر روی روش‌های مختلف وصله سربه سری آرماتورها به‌صورت آزمایشگاهی، انجام آزمایش نمونه وصله شده تحت بارهای چرخه‌ای اجباری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان خاطرنشان کرد: این دستگاه در تمام آزمایشگاه‌های سازه مورد نیاز و قابل‌استفاده است.