"سمپوزیوم آشنایی با آلودگی نوری و راهکار های مبارزه با آن" در دانشگاه یزد برگزار شد

۰۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۹ کد : ۳۰۰۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۵۲۵
انجمن علمی فرهنگی نجوم دانشگاه یزد با هدف آشنایی با انواع آلودگی نوری و راهکار های موجود برای کاهش یا حذف این آلودگی، "سمپوزیوم آشنایی با آلودگی نوری و راهکار های مبارزه با آن" را برگزار کرد.
"سمپوزیوم آشنایی با آلودگی نوری و راهکار های مبارزه با آن" در دانشگاه یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با همکاری مسئولان اجرایی شهر یزد و اعضای هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه یزد این سمپوزیوم برگزار شد تا با بالا بردن آگاهی عمومی و شناساندن این موضوع به مردم سهمی برای حذف این عامل از طبیعت داشته باشد.

بر اساس این گزارش "در صورتی که آلودگی نوری داشته باشیم، آسمان تاریک نداریم، دیگر نجومی هم نداریم." این پدیده تا جایی پیشرفت داشته است که اغلب آسمان های ناب ایران که حتی جزو تاریک ترین آسمان های خاورمیانه برای رصد ستارگان بوده اند در حال نابودی هستند و اگر قدمی برای جلوگیری از نورپردازی های اشتباه روستا های رو به رشد گرفته نشود، شاید حتی تا ۱ الی ۲ سال دیگر تاریک ترین آسمان های نزدیک طبس را هم برای همیشه از دست بدهیم.

از دیگر اهمیت های این کار حفظ آسمان تاریک برای آیندگان و علاقه مند کردن کودکان نسل های آینده برای رصد ستارگان است و در صورتی که آسمان تاریکی نباشد، دیگر شاید حتی یکی از بزرگ ترین علم های ایران زمین نیز رو به زوال برود.

همچنین “آلودگی نوری فقط مربوط به آسمان تاریک نیست، آسمان تاریک اثرات مخربی روی زندگی انسان، حیوانات و محیط زیست دارد.” علم رغم اینکه این کار در زمینه مبحث پژوهشی، موضوع پیچیده ای است، اما راهکار های بسیار ساده و حتی ارزان قیمتی برای کاهش آلودگی نوری در شهر ها و روستا ها هستند که می‌توان به استفاده از لامپ هایی با جهت روشنایی مناسب و عدم استفاده از لامپ های بسیار بلند که سبب ایجاد گنبد های نوری می شوند اشاره کرد.

ازجمله برنامه‌های این مراسم می توان به سخنرانی علی دوستی (منجم ، مدرس نجوم و محقق آلودگی نوری)، حامد میرزا خلیل (عضو تحریریه انجمن نجوم ایران و نویسنده کتاب آلودگی نوری)، مهدی قاضی نسب (مدیر نظارت حوزه شهرسازی شهرداری شهر یزد) و علی کیانوش (منجم و مدرس و حامی کمیته آلودگی نوری) اشاره کرد.