دیداررئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با رئیس مراکز حوزه و علوم اسلامی دانشگاهیان کشور

۰۶ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۱ کد : ۳۰۰۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۴۳
دکتر طاهر،رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با حجت الاسلام والمسلمین حریزاوی؛ رئیس مراکز حوزه و علوم اسلامی دانشگاهیان کشور دیدار و گفتگو کرد.
دیداررئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با رئیس مراکز حوزه و علوم اسلامی دانشگاهیان کشور

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیداردکتر طاهر؛ با ارائه گزارشی به معرفی دانشگاه شهیدباهنر پرداخت و گفت: این دانشگاه ۱۶۰۰۰ دانشجو دارد که حدود ۱۰۰۰ نفر دانشجوی دوره دکتری و بیش از ۳۵۰۰ نفر دانشجوی دوره کارشناسی ارشد در بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش و دارای بیشترین دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در جنوب کشور است.

وی همچنین اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر را ۶۵۰ نفر برشمرد و گفت: از این تعداد، بیش از ۱۰۰ نفر استاد تمام و بیش از ۱۵۰ نفر دانشیارند و دانشگاه شهید باهنر کرمان بیشترین اعضای هیئت علمی و بیشترین استاد تمام در جنوب کشور بین دانشگاه ها را دارد، از این رو تعداد دانشیار، اعضای هیئت علمی و مرتبه علمی استادان باعث شده که دانشگاه شهید باهنر به عنوان بزرگ ترین دانشگاه جامع جنوب شرق کشورمطرح شود.

وی در ادامه در خصوص ارتباط حوزه و دانشگاه پیشنهاد داد مباحثی همچون معرفت و عرفان نیز دراین حوزه ها گنجانده شود تا فرهیختگان استفاده بیشتری از این دروس داشته باشند.

دکتر طاهر همچنین از رئیس مراکز حوزه و علوم اسلامی دانشگاهیان کشور خواست تا در صورت امکان جلساتی مداوم در کرمان با حضور افراد سرشناس حوزه علمیه برگزار شود تا افرادی که در کشور سرآمد هستند، دروسی را به صورت تخصصی ارائه دهند و دانش طلبان از حضورشان استفاده ببرند.

حجت الاسلام والمسلمین حریزاوی؛ رئیس مراکز حوزه و علوم اسلامی دانشگاهیان کشورنیز ضمن تشکر از دانشگاه شهید باهنر کرمان و دکتر طاهر به دلیل برگزاری چنین جلسه ای گفت: مسئله تعلیم و تربیت نیروهای خاص نظام اندیشه اسلامی مسئله ای بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: پس از انقلاب فرهنگی و تشکیل ستاد، طبق فرمایشات امام راحل " دانشگاهیان همانطور که طبیعیات میخوانند الهیات نیز بخوانند" سبب شد که این مصوبه ایجاد شود. تدریس ۱۲ واحد دروس معارف به صورت رسمی و اجباری در دانشگاه ها تصویب شد و از آن پس این دروس در دانشگاه ها تدریس می شوند و امروز حدود ۷۰۰۰ استاد معارف در سطح کشور داریم و این کار بسیار ارزشمندی است.

وی افزود: در پایان عمر امام راحل نهاد به عنوان تشکلی رسمی در کنار تشکلات رسمی دیگر دانشگاهی تشکیل شد؛ نهاد ساختاری است که برای اینکه از تحقق دین و ارزش های انقلابی صیانت کند و حامی استادان و دانشجویان باشد به دانشگاه ها متصل است و امروزه همه دانشگاه ها نهاد دارند و طلاب در این بخش ها استخدام شدند و وظیفه ی سنگینی به عهده دارند.

وی در ادامه گفت: حوزه های دانشجویی نیز از سال ۱۳۷۷ در تهران تشکیل شد و سپس به همه مراکز استان ها رسید. در کرمان هم این حوزه ها یکی در شهر کرمان و دیگری در رفسنجان وجود دارد.

حریزاوی به وظایف حوزه دانشجویی اشاره کرد و گفت: وظیفه اصلی این حوزه ها باید جذب نیروی دانشجویی برای حضور در حوزه باشد، دانشجویانی در این حوزه ها وارد شوند که جسارت علمی داشته و در رشته های مختلف کار های اجتماعی انجام دهند و در عین حال وحدت حوزه و دانشگاه هم صورت گیرد.

وی ایده اول تشکیل حوزه های دانشجویی را جذب نیرو در حوزه دانشگاهی، ایده دوم را تدریس دروسی فراتر از دروس معارف دانشگاهی و ایده سوم را حفظ ایجاد دغدغه برای کشور در دانشجویان برشمرد به گونه ای که نقش برای آنها مهم تر از شغل باشد.

رئیس مراکز حوزه و علوم اسلامی دانشگاهیان کشور تصریح کرد: باید معرفت جویان حوزه اسلامی را به گونه ای آموزش دهیم که دین یار باشند و نه اینکه تنها دیندار باشند، و این امر در دانشگاه ها میسر است.

حجت الاسلام والمسلمین حریزاوی گفت: علم دینی، توسط دروس معارف باید رواج پیدا کند و این رویکرد در دانشگاه ها ایجاد خواهد شد.

وی پیشنهاد داد: در دانشگاه ها حکمت سرا تاسیس شود تا با سرویس دهی به همه دانشکده ها موظف به یاری آنها در زمینه علوم اسلامی باشد.

وی در ادامه پیشنهاد داد که طرح جذب فعال در دانشگاه جدی گرفته شود که این کار هم نیازمند هزینه و هم نیازمند وقت کافی است و ابراز امیدواری کرد که در با برگزاری این طرح سال آینده نیروی دانشجویی بیشتری را در حوزه خواهیم دید.

حریزاوی به ارائه مجازی دروس اسلامی توسط حوزه مجازی نیز اشاره کرد و گفت: مرکز آموزش های مجازی نهاد دروس اسلامی را به صورت کامل و مفصل در این مراکز ارائه می دهند کار اصلی این حوزه تکمیل دروس حضوری است و مورد استقبال کادر علمی پیشرفته بوده است ولی بیشتر مورد استفاده دانشگاه هایی است که نتوانسته اند دروس معارف را به صورت کامل ارائه دهند.

رئیس مراکز حوزه و علوم اسلامی دانشگاهیان کشور گفت: دوره آموزش حوزه سه ساله است؛ که به صورت ۶۰ واحد (سه ترم و هر ترم ۲۰ واحد) ارائه می شود. این دوره ها به صورت عمومی یک ساله هم برگزار خواهد شد به گونه ای که دانشجویان یک سال (۲۰ واحد) دروس عمومی حوزه را فرا می گیرند و سپس در دو سال بعد به صورت تخصصی در صورت علاقه به آن ادامه خواهند داد. در سال اول فقط نقشه در چهار درس و ۲۲ جلسه ارائه می شود و در دو سال بعد کسانی که علاقه به ادامه داشته باشند به صورت پودمانی آموزش می بینند.

گفتنی است در این دیدارحجت الاسلام والمسلمین توان؛ رئیس دانشگاه فرهنگیان، حجت الاسلام والمسلمین حمزه؛ رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید باهنر، دکتر بصیری؛ معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دکتر مولایی؛ معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دکتر اسلامی؛ معاون اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی دانشگاه، دکتر مهرابی؛ رئیس مرکز فنی و حرفه ای چمران و دکتر فروغی؛ معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی حضور داشتند.


( ۱ )