رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی علت طغیان دریا و آب گرفتگی مناطق ساحلی بوشهررا اعلام کرد

۰۵ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۳ کد : ۲۹۹۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۰۱
به دنبال طغیان دریا و آب گرفتگی مناطق ساحلی در بخش هایی از منطقه دیر سواحل استان بوشهر دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی علت وقوع این حادثه را احتمالا ناشی از وقوع پدیده «سیش» عنوان کرد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی علت طغیان دریا و آب گرفتگی مناطق ساحلی بوشهررا اعلام کرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حاجی زاده ذاکر در این باره گفت: پدیده سیش در مناطق بسته و نیمه بسته دریایی در اثر عوامل مختلف به خصوص وزش باد شدید رخ می دهد.

وی افزود: در این حالت نوسانات تراز سطح آب دریا به صورت امواج ایستاده ایجاد می شود که بر حسب شرایط می تواند موجب بالا آمدن قابل ملاحظه آب به صورت موج و آب گرفتگی مناطق ساحلی شود.

دکتر حاجی زاده ذاکر در ادامه گفت: موج ناشی از سیش و آب گرفتگی ناشی از آن در مناطقی از سواحل جهان ازجمله سواحل دریای بالتیک و همچنین بخش هایی از سواحل ژاپن مشاهده می شود و تا چندین متر افزایش تراز آب مناطق مشاهده شده است.

وی تصریح کرد: در خصوص حادثه طغیان ساحلی دریا در بوشهر شرایط مشاده شده در قبل و در زمان وقوع و همچنین بعد از این حادثه، احتمال اینکه این حادثه در اثر سیش رخ داده باشد، تشدید می کند وهمچنین به علت عدم وقوع زلزله و شرایط منطقه بوشهر، در خلیج فارس وقوع سونامی محتمل نمی باشد.