معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: هریک از مناطق دهگانه پژوهش و فناوری باید یک آزمایشگاه ملی داشته باشند

۲۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۲ کد : ۲۹۹۷۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۷۳۹
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم بر نیاز مبرم کشور به ساخت، راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه های ملی گفت: در هر منطقه از مناطق دهگانه پژوهش و فناوری در سراسر کشور باید یک آزمایشگاه مجهز ساخته شود تا نیازهای همه دانشگاهها، پژوهشگاهها و سازمان های دولتی و خصوصی را تامین کند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: هریک از مناطق دهگانه پژوهش و فناوری باید یک آزمایشگاه ملی داشته باشند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در دومین جلسه دبیران مناطق ده گانه پژوهش و فناوری افزود: این نوع آزمایشگاه ملی تحقیقاتی می تواند هم به نیازهای پژوهشی هر منطقه پژوهشی را برآورده کند و هم برای مراکز پژوهشی مرتبط درآمد ایجاد کند.

در ادامه این نشست، دکتر جلال بختیاری مدیر کل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری گفت: هدف از اجرای طرح آزمایشگاه ملی، بهینه شدن وضعیت دانشگاه ها و تأمین نیازهای آنها و همچنین برآورد نمودن نیاز تحقیقاتی محققان است.

وی افزود: مراکز دانشگاهی و پژوهشی هر منطقه باید بر اساس رسالت منطقه ای، نیازهای تجهیزاتی و پژوهشی، شرایط جغرافیائی، قابلیت های منطقه، مسائل زیست محیطی و... نسبت به ارائه طرحی توجیهی برای منطقه خود اقدام کنند.

دکتر بختیاری خاطر نشان کرد: هدف نهایی طرح راه اندازی و بهره برداری با ۱۰ آزمایشگاه مستقل در ۱۰ منطقه پژوهش و فناوری با قابلیت درآمد زایی برای تامین هزینه های خود و ارائه خدمات پژوهشی و فناوری است و این مناطق نسبت به انتخاب هیات امنا آزمایشگاه و تعریف ساختار تشکیلاتی آن زیر نظر وزارت علوم اقدا م خواهند کرد.


( ۲ )