معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم: جشنواره بین‌المللی فارابی بستری برای ارتقای علوم انسانی است

۲۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۶:۴۸ کد : ۲۹۹۳۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۵۴۶
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: جشنواره بین‌المللی فارابی بستری برای ارتقای سطح دانش علوم انسانی و افزایش نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها و بهره‌گیری از دستاوردهای علوم انسانی در سطح کشور است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم: جشنواره بین‌المللی فارابی  بستری برای ارتقای علوم انسانی است

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی در نشست خبری نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: فرایند برگزاری نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی، آغاز شده است و این جشنواره در بهمن ماه ۱۳۹۶ برگزار می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با موفقیت پشت‌سر گذاشته شد و دستاوردهای ویژه‌ای را به جامعه علمی کشور عرضه کرد

وی افزود: حضور رئیس‌جمهور اسلامی ایران دراختتامیه هشتمین جشنواره فارابی و ارائه بحث‌های ارزشمند که منشوری در حوزه علوم انسانی و مدیریت محسوب می‌شود، برای ما نقطه عطفی بوده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: جشنواره فارابی به سطح بالایی از بلوغ حرفه‌ای در بین اصحاب علوم انسانی و اسلامی رسیده است و اعتماد زیادی که در این جشنواره ایجاد شده است برای ما بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: مقدمات فعال‌سازی مجدد دبیرخانه و مراحل ابتدایی برگزاری جشنواره نهم از امروز کلید می‌خورد و به زودی فراخوان جشنواره اعلام خواهد شد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در جشنواره نهم نقاط قوت جشنواره هشتم را حفظ کرده و توسعه خواهیم داد، اظهار کرد: برای برگزاری و تشکیل گروه‌های علمی همچون دوره‌های گذشته تنوعی از اساتید مختلف کشور را خواهیم داشت تا حداکثر دقت و فراگیری را در معرفی و شناسایی آثار داشته باشیم. همچنین به بخش‌هایی که آثار کمتری در گذشته داشتند، در این دوره اهتمام ویژه‌ای خواهیم داشت.

وی افزود: یکی از نقاط برجسته جشنواره هشتم توجه به بخش بین‌المللی بود که در این بخش چهره‌های برجسته‌ای در حوزه ایران و اسلام‌شناسی از سراسر جهان شناسایی و معرفی شدند و علی‌رغم هجمه‌های ظالمانه خارج از چارچوب علمی و دیپلماتیک، این افراد استقبال خوبی از جشنواره کردند و حتی شخصیت‌های علمی در آمریکا با بی‌اعتنایی مطلق به ایجاد محدودیت برای دانشمندان ایرانی دعوت جشنواره را پذیرفته و در مراسم اختتامیه حضور یافتند. از این رو تعامل در توسعه دیپلماتیک و مباحث علمی در جشنواره نهم به صورت ویژه دنبال خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه ضمن بیان اینکه خود را موظف به معرفی و تجلیل از بزرگان علوم انسانی و شناسایی و نقد و بررسی از آثار برجسته آنها می‌دانیم، گفت: حرکت در این مسیر در جشنواره نهم تداوم می‌یابد و حتی آثار برجسته‌ای که نتوانستند به مرحله نهایی راه یابند، توسط دبیرخانه طی جلساتی معرفی خواهند شد.

دکتر هاشمی همچنین با بیان اینکه تلاش‌های علمی معطوف به دستیابی به جامعه بهتر و حل عالمانه مسائل است، اظهار کرد: جشنواره فارابی نیز همین افق را در پیش روی خود تبیین کرده است و اهتمام دارد که عالمان این حوزه را که برای حل مسائل جامعه و خلق آثار جدید تلاش می‌کنند، شناسایی و تشویق کند تا ضمن ارتقای این حرکت علمی آثار خلق شده توسط این عالمان در جامعه مشخص شود تا از این طریق بتوانیم جامعه‌ای سالم‌تر، مترقی‌تر و با فرهنگی پویا داشت باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین یادآور شد: جشنواره فارابی جشنواره‌ای ویژه تحقیقات علمی انسانی و اسلامی است، از این رو حوزه عمل جشنواره علاوه بر دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و سایر نهادهای علمی و پژوهشی را نیز شامل می‌شود.

 


( ۱ )