کسب رتبه دوم تیم شهاب دانشگاه کاشان درپنجمین دوره مسابقات کن ست ایران

۲۲ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۱ کد : ۲۹۸۹۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۲
دکترعلیرضا فرجی مدیر فناوری و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان گفت: تیم دانشجویی شهاب ۶ دانشگاه کاشان در پنجمین دوره مسابقات کن ست ایران دوم شد.
کسب رتبه دوم تیم شهاب دانشگاه کاشان درپنجمین دوره مسابقات کن ست ایران

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترفرجی با بیان اینکه این دوره از مسابقات با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (مرکز ملی فضایی ایران) در دو کلاس سنجشی- ارتباطی و علمی- اکتشافی برگزارشد، گفت: تیم دانشگاه کاشان در بین ۸ تیم مرحله نهایی، موفق به کسب رتبه دوم در بخش ماموریت سنجشی ارتباطی شد.

وی افزود: پنجمین دوره مسابقات کن ست توسط پژوهشگاه هوافضا، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و با حمایت مرکز ملی فضایی ایران با حضور تیم های منتخب از مراکز و دانشگاه های سراسر کشور در محل فرودگاه آزادی برگزارشد.

گفتنی است کن‌ست یک سامانه بسیار ساده مکاترونیکی است که به عنوان زیرمجموعه‌ای از دانش رباتیک فضایی مطرح می‌شود. نام این سامانه بر پایه استاندارد ساخت آن هم‌ارز ماهواره‌ای که در ابعاد قوطی نوشابه است، برگزیده شده است. یک کن ست باید شامل همه‌ بخش‌های اساسی یک ماهواره ازجمله زیرسیستم‌های توان، مدیریت داده و فرمان و مخابرات باشد تا بتواند به صورت مستقل عمل کنداژه‌ کَن سَت از واژه‌های کن (can) به معنای قوطی و ست (sat) که مخفف واژه‌ (satellite) به معنای ماهواره است، ساخته شده است. کن ست را می‌توان با وسایلی همچون راکت و بالن از ارتفاعات مختلف رها کرد تا ماموریت مورد نظرش را انجام دهد.

افزون بر آن، سامانه‌های فرود متفاوتی می‌تواند برای کن‌ست استفاده شود که شاخص‌ترین آن‌ها چتر (Parachute) است. کن‌ست‌ها در دو کلاس استاندارد (که ابعاد آن در حد قوطی نوشابه است) و آزاد (که حجم آن به یک لیتر محدود می‌شود) طراحی و ساخته می‌شوند.

کلید واژه ها: کاشان