شرکت ۶۰ دانشجو در نخستین نوآوردگاه دانشگاه جیرفت

۲۲ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۶ کد : ۲۹۸۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۵
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه جیرفت گفت:نوآوردگاه سکوی پرتاب جوانان به سوی تحقق رؤیای توسعه کسب و کار فناورانه آن‌ها است که می‌‌تواند به بحث اشتغالزایی و توسعه اقتصادی کمک شایانی کند.
شرکت ۶۰ دانشجو در نخستین نوآوردگاه دانشگاه جیرفت

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حمدالله راوند معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه جیرفت در این خصوص گفت: با توجه به اینکه دانشگاه‌ها هم‌اکنون در حال گذر از دوره تربیت تئوریک دانشجویان هستند، فعالیت‌هایی مانند نوآوردگاه‌ها می‌تواند، دانشجویان را به استقلالی برساند که دیگر در پی استخدام‌های دولتی نباشند.

وی تصریح کرد: با این نوآوردگاه‌ها دانشجویان ایده‌های به ظاهر ساده خود را می‌پرورانند و در زمینه تجاری‌سازی آن بحث و بررسی می‌کنند تا در نهایت بتوانند از آن بهره‌برداری کرده و به پول و سرمایه برسند.

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه جیرفت با اشاره به اینکه بسیاری از شرکت‌های یزرگ دنیا مانند مایکروسافت، اپل و گوگل و یا دیجی‌کالا در ایران از همین ایده‌‌های بسیار ساده به چنین جایگاهی رسیدند، بیان داشت: این ایده‌ها معمولاً با سرمایه‌های اندک در راستای رسیدن به اهداف بزرگ آغاز شدند.

دکتر راوند اعتبار برگزاری نوآوردگاه دانشگاه جیرفت را ۵۰۰ میلیون ریال ذکر و عنوان کرد: این نوآوردگاه طی سه روز با حضور متخصصانی از تهران برگزار شد که در پی آن ۶۰ دانشجو در قالب ۱۳ تیم پنج نفره به ارائه ایده‌های خود پرداختند.

وی بیان داشت: در آیین اختتامیه این نوآوردگاه این تیم‌ها در مدت زمان سه دقیقه فرصت پیدا کردند که ایده‌های خود را مطرح کنند و صاحبان سرمایه و کسب و کارهای موفق نیز با ارائه تجربیات خود به دانشجویان ایده‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار دادند تا در صورت امکان تجاری‌سازی شوند.

استاد دانشگاه جیرفت ادامه داد: این نوآوردگاه‌ها می‌تواند به دانشجویان کمک کند که از فکر کلیشه‌ای استخدام‌های دولتی و پشت میزنشینی خارج شوند و در پی کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار توسط خودشان باشند.

دکتر راوند خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جنوب کرمان منطقه ای کشاورزی و اساس راه‌اندازی دانشگاه جیرفت نیز کشاورزی است، این نوآوردگاه را برای دانشجویان رشته‌های کشاورزی برگزار کردیم، اما در کنار آن‌ها دانشجویان فنی مهندسی و سایر رشته‌ها نیز استقبال خوبی کردند.

وی با تقدیر از حمایت‌های علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز داشت: فرمانداری جیرفت، سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان و اتاق بازرگانی استان کرمان نیز در راستای هماهنگی با سرمایه‌گذاران همکاری بسیار خوبی داشتند.

حسین مشایخی مدیر اجرایی نوآوردگاه جیرفت نیز در این زمینه اظهار داشت: فرآیند نوآوردگاه کارآفرینی دانشگاه جیرفت با ایده‌پردازی دانشجویان کار خود را آغاز کرد.

وی اذعان داشت: دانشجویان با پرورش ایده‌های خود در شرایط کسب و کار واقعی قرار می‌گیرند و بودجه به آن‌ها داده می شود که نوعی شبیه‌سازی با دنیای واقعی است.

مشایخی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های تخصصی در بین این برنامه، اضافه کرد: این ایده می‌تواند، یک محصول، خدمت و یا هر تولید دیگری باشد.

وی بیان داشت: جدای از آشنایی دانشجویان با محیط کسب و کار، این امر در ذهن آن‌ها نهادینه می‌شود که در پی شغل جدید و ایجاد کارآفرینی باشند و در کنار آن تعدادی از افراد بیکار را نیز به کار بگیرند.

بر پایه این گزارش، در پایان نوآوردگاه دانشگاه جیرفت آیین اختتامیه با معرفی سه تیم برتر ایده‌پرداز برگزار شد.

تیم‌های فاتح صنعت با ایده بسته‌بندی و پرس ذرت، جردس با ایده تولید نوعی جلبک برای دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی و تری میم با ایده کلینیک آنلاین گیاه‌پزشکی به ترتیب اول تا سوم شدند.

گفتنی است ۱۷ تا ۲۰ اسفندماه دانشگاه جیرفت میزبان یکی از این نوآوردگاه‌ها بود که برای نخستین بار در منطقه جنوب کرمان برگزار شد و امیدواریم، آغازی برای نوآوردگاه‌های دیگر باشد.


( ۱ )