دیدار معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با مدیر کل همکاری ها و هماهنگ کننده دانشگاه های اتریش

۲۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۹ کد : ۲۹۸۵۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۳۲۶
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با استفان زوتی مدیر کل همکاری ها و هماهنگ کننده دانشگاه های اتریش در خصوص ارتقای همکاری های مشترک علمی و فناوری بین ایران و اتریش دیدار و گفتگو کردند.
دیدار معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با مدیر کل همکاری ها و هماهنگ کننده دانشگاه های اتریش

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که در شهر وین انجام شد، دکتر وحید احمدی گفت: تقویت همکاری ها و تعاملات علمی و فناوری با کشور اتریش از اولویت برخوردار است و لازم است برخی موانع موجود بر سرراه این ارتباطات از سوی دو کشور شناسایی و برطرف شوند تا در آینده نزدیک سطح تعاملات دانشگاهی و علمی بین این دو کشور به حداکثر ممکن ارتقا پیدا کند.

وی در ادامه به توانمندی های علمی و فناوری کشورمان اشاره کرد و افزود: دارا بودن رتبه شانزده دنیا از نظر تولید مقالات علمی در پایگاه های اسکوپوس و آی اس آی، وجود بیش از ۴ میلیون دانشجو در ایران، فعالیت بیش از ۲۸۰۰ مرکزتحقیقاتی و دانشگاهی، فعالیت ۳۹ پارک علم و فناوری و دارا بودن حدود ۱۸۰ مرکز رشد علم و فناوری از ایران کشوری با پتانسیل و ظرفیت های عظیم علمی و فناوری ساخته است که کشورهای زیادی علاقه مند به همکاری با کشورمان در زمینه های علمی و فناوری هستند.

وی به سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان علم و فناوری کشورمان اشاره کرد و افزود: وجود نهادی به نام شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که تحت ریاست رئیس جمهوری و تعدادی از وزرا و معاونان رئیس جمهوری تشکیل می شود نشان از عزم کشورمان جهت توسعه هدفمند علم و فناوری در ایران دارد.

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ماموریت گرا شدن دانشگاه های ایران و حرکت این دانشگاه ها به سوی دانشگاه های نسل سوم و دانشگاه های تربیت کننده کارآفرین گفت: در حال تهیه زیرساخت های لازم در این زمینه هستیم.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک با استقرار علم و فناوری در چرخه توسعه به توسعه پایدار و دانش بنیان دست خواهیم یافت.

وی خواستار مشارکت مقامات علمی و تحقیقاتی ایران و اتریش در حمایت از دوره های فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت برای استادان و دانشجویان دوره دکترای تخصصی ایران و حمایت از برخی پروژه های کلان شورای عالی عتف از قبیل پروژه های مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی شد.

در ادامه این دیداراستفان زوتی مدیر کل همکاری ها و هماهنگ کننده دانشگاه های اتریش گفت: این فرصتی است که بتوانیم تعاملات علمی و فناوری و تحقیقاتی بین دو کشورایران و اتریش را ارتقا دهیم.

وی گفت: تعداد زیادی از روسای دانشگاه های اتریش در چند ماه گذشته از ایران بازدید داشتند و ایران نام آشنایی برای جامعه علمی و دانشگاهی اتریش است.

در دیدارمعاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و مدیرکل همکاری ها و هماهنگ کننده دانشگاه های اتریش با توافق طرفین مقرر شد ظرفیت حمایتی دانشگاه های اتریش برای افزایش دوره فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت برای استادان و دانشجویان دوره دکترای تخصصی کشورمان افزایش یابد.

پیگیری و انجام مذاکره با وزارتخانه های اقتصاد، تحقیقات، فناوری و نوآوری اتریش برای حمایت از برخی طرح های کلان ذیل شورای عالی عتف از دیگر موضوعاتی بود که طرف اتریشی در این دیدار به آن اشاره کرد.


( ۱ )