معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم: شهدا،عامل ارتقا ، اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه هستند

۱۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۵ کد : ۲۹۸۰۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۰۹
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شهدا عامل ارتقا، اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه هستند وبرای حفظ هویت ملی و اسلامی مان نیازمند این بزرگواران هستیم.
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم: شهدا،عامل ارتقا ، اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه هستند

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید ضیا هاشمی در مراسم افتتاحیه یادمان شهدای گمنام دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه ما نیازمند شهدا هستیم و هنوز شهیدان برای ما سرمایه و سرمایه آفرین هستند، اظهار داشت: امروز سرمایه ای که نیاز داریم سرمایه اجتماعی است که بیش از سرمایه اقتصادی ما را حمایت می‌کند و در برابر خطرات مصون می دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود: افزایش اعتلای سرمایه اجتماعی ما را وادار می‌کند که به فرهنگ اصیل مان، نمادهای انقلابی و شهدا که در واقع نماد انسجام بخش ما هستند تکیه کنیم

وی عنوان کرد: ما نیازداریم که یاد شهدا را زنده نگه داریم زیرا آنان که جان شان را برای حفظ دین، ‌اسلام و میهن فدا کرده اند بار دیگر حافظان ما باشند.

معاون فرهنگی واجتماعی وزیر علوم افزود: اگر ما شهدا را یاد می کنیم به این معنا نیست که آنان به ما نیاز دارند بلکه حضور آن‌ها چراغ و راه روشنی بخش ما است.

دکترهاشمی با بیان اینکه شهدا محور وحدت ما هستند و ما نیازمند وحدت هستیم، تاکید کرد: حفظ یاد و نام شهدا عامل انسجام و پایداری آرمان های ماست، همان آرمان هایی که وحدت و همدلی و انسجام را حفظ می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: ما خود را موظف به تداوم راه شهدا می دانیم و در این راه با رشد و اعتلای فرهنگی کشور در مسیر اقتدار نظام و ملت بزرگ مان قدم بر می داریم و البته دانشگاهیان در این مسیر پیشگام هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اظهار کرد: دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از پر افتخارترین دانشگاه های کشور در دفاع مقدس بسیار نقش آفرینی کرد و شهید علم الهدی از این دانشگاه یکی از شهدای شاخص دانشجوی ما بود، همچنین این دانشگاه در جنگ نرم و پیشرفت علمی کشورنیز نقش پررنگی را ایفا کرده است.

دکترهاشمی ادامه داد: ما امروز در سنگر دانشگاه و در عرصه علم و پژوهش و در جبهه فرهنگی به دنبال اعتلای کشور و اقتدار نظام هستیم.

وی با اشاره به اینکه ما قدر مجاهدان مان را که در جنگ نرم همانند شهدای دفاع مقدس مجاهدت کردند می دانیم، افزود: دانشگاه ها و پژوهشگاه ها کنش گران جهاد بزرگی که امروز نیز جریان دارد محسوب می‌شوند، ما جهاد علمی، فرهنگی و راه و یاد شهدا را سرلوحه خود میدانیم، مگر غیر از این است که دوستانی که در سنگر دانشگاه امروز خدمت می‌کنند همان دوستان شهدایی هستند که در دفاع مقدس مجاهدت کردند.

وی درخصوص افتتاح یادمان شهدای گمنام در دانشگاه فردوسی تاکید کرد: ‌حضور پیکر پاک شهیدان و طراحی و احداث یادمان آنان نشان می دهد که نگاه دانشگاهیان به راه شهدا همچنان ادامه دارد. امروز دانشگاهیان صرف نظر از تعلقات صنفی و سیاسی، تداوم بخش راه شهدا هستند، زیرا آنان را محور وحدت می دانند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در پایان سخنان خود گفت: افتتاح این یادمان نشان دهنده اهتمام ویژه دانشگاه در طراحی این اثر ارزشمند است و این مکان از امروز به عنوان یک مکان مقدس و یکی از نمادهای مجاهدت و دفاع با توجه به طراحی و نمایش جهاد و عروج در آن به یاد خواهد ماند.