معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: رشد فرهنگی ،ضرورت قطعی حیات و نیاز ماست و این مهم با هم افزایی صورت می گیرد

۱۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۳ کد : ۲۹۸۰۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۶۶۴
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رشد فرهنگی ،ضرورت قطعی حیات و نیاز ماست و این مهم با هم افزایی صورت می گیرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: رشد فرهنگی ،ضرورت قطعی حیات و نیاز ماست و این مهم با هم افزایی صورت می گیرد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیدضیاهاشمی در جشنواره شعر و مشاعره رضوی در دانشگاه بیرجند با بیان اینکه فرهنگ رضوی بخشی از هویت، تاریخ و آموزه های عظیم دینی این کشور است و به سامان بخشی زندگی کمک می کند، اظهار داشت: جامعه ما اسلامی است و همه مردم نشان دادند نسبت به دین و انقلاب باور دارند وحضور در مناسب های مختلف نشان از دینداری مردم است، حضور در حوزه های حساس مانند انقلاب و دفاع مقدس هزینه بر بود اما مردم شرکت کردند و این بدان معناست که مردم پای ارزش های خویش هستند.

دکترهاشمی در ادامه افزود: ما مسئولان فرهنگی باید بدانیم مسئول یعنی کسی که در معرض سوال است، بار مسئولیت هرچه بیشتر باشد پاسخگویی به مردم نیز باید بیشتر باشد، کسانی که قدرت اثرگذاری بیشتری دارند مسئولیت بیشتری دارند.

وی همچنین به جشنواره شعر و مشاعره رضوی اشاره کرد و گفت: اعتلای هویت دینی و ملی ما یکی از اهداف برگزاری اینگونه همایش ها و جشنواره هاست.

دکتر هاشمی یادآور شد: در حوزه ادبیات که شعر هم بخش فاخری از آن است دو نگاه کلی را می توان مطرح کرد، از یک سو ادبیات یک رشته دانشگاهی است و از طرفی ادبیات این ظرفیت را دارد که فراتر از یک رشته دانشگاهی و علمی، بخشی از زندگی ما بوده و در سبک زندگی، رویه ها، اولویت ها، ارزش ها، هیجانات و گرایش های ما تاثیرگذار باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، فضای فرهنگی سالم، پرتکاپو و با نشاط را یکی از نیازهای اهل فرهنگ و هنر دانست و گفت: پویش درونی سبب رشد ادب، فرهنگ و شعر می شود به همین دلیل شعر به عنوان بخشی از ادبیات و ادبیات به عنوان بخشی از یک فرهنگ فراتر از یک رشته دانشگاهی شناخته می شود.

وی با بیان اینکه شعر و شاعری با حوزه فرهیختگی انس و پیوند دارد، بیان کرد: مقوله شعر و شاعری با نیازهای انسانی که منحصر به نیازهای مادی و اولیه نیست در ارتباط است و یکی از نیازهای ضروری محسوب می شود.

معاون وزیر علوم گفت: اگر این جلسه ها و کنگره ها تشکیل می شود به خاطر این است که در دانشگاه بدون شعر و ادبیات زمینه مساعد معنوی برای شکوفایی فعالیت فراهم نمی شود و به محیطی خشک و تحمل ناپذیر تبدیل می شود.

دکترهاشمی در بخش دیگری از سخنان خود دانشگاه را هویت یک دانشجو و استاد دانست و یادآور شد: دانشگاه مکانی ویژه است و یکی از عواملی که سبب می شود دانشگاه این جایگاه را پیدا کند برگزاری اینگونه جلسات است.

وی افزود: در دهه ۴۰ و ۵۰، امام خمینی (ره) پیام معنویت، دین و سعادت را منتقل کرد و متن جامعه از آن پیام استقبال کرد و در این پیروی قشر جوان پیشگام بودند به خصوص جوانانی که در دانشگاه ها تحصیل می کردند.

معاون وزیر علوم ادامه داد: به عنوان مسئولان فرهنگی باید بدانیم فرهنگ را چگونه تعریف کنیم، فرهنگ ابعاد گوناگونی دارد و بخشی از مشترکات زندگی ماست که بدون آن نمی توان زندگی کرد، مفتخریم فرهنگ ایرانی اسلامی را در طول چهارده قرن توانستیم عرضه کنیم که هویت ما را تشکیل می دهد.

دکترهاشمی گفت: نباید به گونه ای ارزش ها را تعریف کرد که مصداقی در جامعه ما پیدا نکند چراکه فرهنگ یک جامعه، مشترکات و بخش مهم جامعه است و بدون فرهنگ جامعه سامان نمی یابد.

وی بیان کرد: در طول زمان آسیب هایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی اتفاق می افتد که باید این آسیب ها مرتب رصد شود و راه درست را پیدا کنیم و اکنون یکی از مهم ترین فعالیت های فراگیر در جامعه پرداختن به آسیب های اجتماعی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: در این زمینه دانشگاه ها فعالیت هایی را آغاز کرده اند تا انواع آسیب ها را شناسایی و راه برون رفت از آن را بیابند و این دغدغه ای است که در تمام دنیا وجود دارد.

وی اظهار کرد: در این مسیر باید قدر خدمتگزاران جامعه را بدانیم همانطور که از هویت دینی و اسلامی خود بهره می گیریم، امروز بزرگان، رهبران، علما و دانشمندان بر تارک علم فرهنگی نظام نشسته اند و نباید از سرمایه های علمی و فرهنگی غفلت شود.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه علما در طول تاریخ محور هویت دینی و ملی جامعه بوده اند، یادآور شد: همه دنیا می دانند اقتدار و حفظ رهبران یک کشور برای حفظ آن کشور مهم است و در صدر جامعه ما عالمان بزرگ و فرزانه وجود دارند که باید قدردان آنها باشیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه مدیران نیاز به حمایت و نقد دارند، گفت: نقد ها نباید تبدیل به سیاه نمایی شود، نقدهای مخربی که منجر به تعارضات و شکاف های اجتماعی می شود ضربه های سنگینی به اعتماد اجتماعی وارد می کند و انسجام اجتماعی را در معرض خطر قرار می دهد.

معاون وزیر علوم در ادامه افزود: هنر در شکل های مختلف متجلی می شود که یکی از صورت های آن شعر ناب و فاخر است، شعر ناب و فاخر، زیبایی آزادگی، سادگی و پیچیدگی را به حد اعلا می رساند و سبب تعالی روح و اندیشه بشر می شود.

دکترهاشمی در ادامه گفت: برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) چنین هدفی را دنبال می کند و جایگاهی است که هنرمندان تلاش می کنند مراتب اخلاص و بندگی خویش را نسبت به هشتمین ستاره تابناک آسمان امامت و ولایت به منصه ظهور برسانند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در پایان گفت: سال گذشته که برگزاری جشنواره شعر و مشاعره رضوی بر عهده دانشگاه بیرجند گذاشته شده بود، با تلاش و اهتمام مسئولان این دانشگاه، بویژه در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی، وزارت علوم بر آن شد تا مسئولیت کمیته فرهنگی و ادبی جشنواره و برگزاری بخش شعر و مشاعره را بار دیگر به این دانشگاه واگذار کند.


( ۱ )