نشست هم‌اندیشی « علم دینی» در دانشگاه تفرش برگزار شد

۱۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۲ کد : ۲۹۸۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۹
نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه تفرش با موضوع "علم دینی" با حضور پروفسور مهدی گلشنی چهره ماندگار عرصه فیزیک در سالن گردهمایی کاریابی دانشگاه تفرش برگزار شد.
نشست هم‌اندیشی « علم دینی» در دانشگاه تفرش برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حجت‌الاسلام رسول ظرافت مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تفرش در این نشست گفت: بر اساس روایتی از امیرالمومنین (ع)، کمترین حق خدا بر گردن بندگان خود این است که انسان‌ها از نعمت‌هایی که خداوند به آنان عطا کرده است درراه معصیت استفاده نکنند.

وی افزود: اولین گام و معرفت درراه تعالی انسان درک نعمت‌های الهی و استفاده صحیح از این نعمت‌ها درراه عبادت خداوند توسط انسان‌ها است.

دکتر مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مدیر گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف گفت: علم دینی علمی است که مطالعهٔ طبیعت را در چارچوب متافیزیک دینی دنبال کند و کلیت قضایا را در جهان‌بینی دینی ببیند.

وی بابیان این‌که علم دینی علمی است که در خداشناسی و رفع نیازهای مشروع فردی و اجتماعی جامعهٔ دین‌داران مسلمان مؤثر باشد ادامه داد: علم دینی، علمی است که در آن جهت پرهیز از آفات علم جدید و برای هرچه غنی‌تر کردن آن، تلاش می‌شود بینش الهی بر عالِم همانند دوران تمدن اسلامی حاکم شود.

دکتر گلشنی ادامه داد: دوره تمدن اسلامی ۶۰۰ سال به طول انجامید که جورج سارتون برای حدود ۳۵۰ سال، جهان اسلام را حاکم مطلق در علم می‌داند و برای ۲۵۰ سال بعد هم جهان اسلام را با مسیحیت در علم شریک می داندکه ۳۵۰ سال ابتدایی تمدن اسلامی را به ۷ دوره ۵۰ ساله تقسیم می‌کند که در رأس هر ۵۰ سال یک نفر را به‌عنوان فرد شاخص آن دوره معرفی می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: تمدن اسلامی حداقل برای ۳۵۰ سال بدون رقیب بود. اگر می‌خواهیم دلیل موفقیت تمدن اسلامی را بفهمیم باید به نقش محوری قرآن در پیشبرد جهان اسلام و توسعه تمدن اسلامی اشاره کرد که انگیزه مسلمانان برای تحقیق در علوم و عجایب خلقت مشاهده عظمت الهی و کشف آثار الهی در طبیعت بوده است.

گفتنی است بحث در خصوص مقایسه نگاه به علم در دوران قدیم و جدید و سیر تکوینی تحول علوم در غرب و جهان اسلام و پرسش و پاسخ در خصوص موضوع نشست از دیگر برنامه‌های جانبی این مراسم بود.