دکتر شریعتی نیاسر از ابلاغ آیین‌نامه تفویض اختیار برنامه‌ریزی درسی به دانشگاه‌های سطح یک و دو کشور خبرداد

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۸ کد : ۲۹۷۵۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۶۰۷
دکترمجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ آیین‌نامه تفویض اختیار برنامه‌ریزی درسی به دانشگاه‌های سطح یک و دو کشور خبر داد و گفت: این آیین‌نامه به تمامی دانشگاه‌های کشور دراین دو سطح اعلام‌شده است.
دکتر شریعتی نیاسر از ابلاغ آیین‌نامه تفویض اختیار برنامه‌ریزی درسی به دانشگاه‌های سطح یک و دو کشور خبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشریعتی درنشست خبری که دردانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد، گفت: در قالب این آیین‌نامه به دانشگاه‌های سطح یک و دو اختیار داده می‌شود تا نسبت به بازنگری درسی و تدوین برنامه جدید اقدام کنند.

وی افزود: این آیین‌نامه منشأ یکی از تحولات مثبت در وزارت علوم خواهد بود و موجب تمرکززدایی از دستگاه‌های ستادی می‌شود.

معاون آموزشی وزیرعلوم، اظهارکرد: آموزش عالی استان خوزستان علی‌رغم پتانسیل بالا زمینه‌های لازم برای رشد و توسعه را دارد اما به جایگاه واقعی خود نرسیده است.

 

وی با اشاره به اجرای طرح آمایش آموزش عالی، افزود: مدیریت منطقه‌ای ازجمله برنامه‌های این طرح است تا بتوان در مناطق اختیاراتی را تعریف کرد.

معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری دربخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری همایش معاونان آموزشی دانشگاه‌های کل کشور، گفت: در سال ۹۶ این برنامه برخلاف سال‌های گذشته در ده روز اول مردادماه برگزارمی‌شود که دراین خصوص ستاد برگزاری نیز تشکیل‌شده است.

دکترشریعتی نیاسر، ادامه داد: همچنین سوم تا ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال آینده پس از چند سال وقفه دهه سرآمدی آموزشی عالی کشور اعلام و برای این ایام کلیدواژه‌هایی برای دانشگاه‌ها تعریف شده است.

وی افزود: اهمیت به تعامل بین دستگاهی، توجه ویژه به ضرورت رابطه هدفمند آموزش و پژوهش، توجه به شیوه‌های نوین آموزشی، توجه به اخلاق آموزشی، ضرورت نظرسنجی از جانب دانشجویان، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، تجلیل از مقام علم و عالم، برگزاری روز دانشگاه بدون حصار برای بازدید همگان از دانشگاه‌ها، برقراری رابطه هدفمند آموزش و کارآفرینی و توجه به استانداردهای آموزشی ازجمله برنامه‌های دهه سرآمدی آموزش عالی است.

معاون آموزشی وزیرعلوم، در پاسخ به سؤالی درخصوص حل مشکل اعتباری دانشگاه‌ها، خصوصاً دانشگاه شهیدچمران اهواز گفت: دراین زمینه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور باید در راستای حمایت از دانشگاه‌های محروم اقداماتی را انجام دهد.

دکترشریعتی نیاسر درخصوص اجرای شعار اقتصاد مقاومتی در وزارت متبوع خود، بیان کرد: دراین رابطه چهار طرح کلان اقتصاد مقاومتی برعهده وزارت علوم گذاشته‌شده که دو طرح آن درحوزه آموزشی شامل پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و رساندن پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه کشور به تراز بین‌المللی تا سال ۱۴۰۴ است.

معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: همچنین تعداد هیئت‌علمی‌های کشور از ۷۵ هزار نفر در سال ۹۲، امسال به ۸۱ هزار نفر رسیده است.

دکترشریعتی نیاسر، بیان کرد: این آمار هرچه بیشتر شود بر ابعاد کیفی تأثیر می‌گذارد و نتیجه آن ارتقای کیفی و تخصصی است که بخشی از اهداف اقتصاد مقاومتی می‌باشد.

دکترشریعتی نیاسر، عنوان کرد: در دهه گذشته شاهد رشد بی‌رویه مراکز آموزشی بوده‌ایم و اکنون باید برای ساماندهی این مراکز چاره‌ای اندیشیده شود. ساده‌ترین راه برای حل این مشکل استفاده از پتانسیل‌های دانشگاه‌های بزرگ به عنوان دانشگاه معین است و این دانشگاه‌ها مکلف می‌شوند ازطریق پتانسیل‌های خود، دانشگاه‌های تازه تاسیس را موردحمایت قراردهند.

 

کلید واژه ها: شریعتی نیاسر