درچهارمین شورای اجرایی یونسکو مطرح شد؛ مشارکت موثر و فعال ایران درتدوین سیاست‌های کلان و راهبردی یونسکو

۱۷ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۲ کد : ۲۹۷۴۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۰۱
درچهارمین شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو در دوره جدید که باحضور دکترمحمد فرهادی وزیرعلوم،تحقیقات و فناوری و رئیس کمیسیون ملی یونسکو تشکیل شد، چگونگی حضورموثر و لزوم مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران در تدوین سیاست های کلان و راهبردی یونسکو مورد بحث و بررسی قرارگرفت.
درچهارمین شورای اجرایی یونسکو مطرح شد؛ مشارکت موثر و فعال ایران درتدوین سیاست‌های کلان و راهبردی یونسکو

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درابتدای این نشست که نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت امورخارجه، وزارت آموزش و پرورش، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران و نماینده شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو حضور داشتند، دکترنصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گزارشی از عملکرد شش ماهه گروه های این کمیسیون را ارائه کرد.

وی درادامه به چگونگی حضور و لزوم مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران در تدوین سیاست های کلان و راهبردی اشاره کرد و گفت: کمیسیون ملی یونسکو نهایت تلاش خود را در تدوین و تکامل هنجارهای بین المللی و در نوشتن کنوانسیون های جهانی به عمل می آورد و دراین مسیر نسبتاً موفق عمل کرده است.

دراین جلسه، ایجاد یک کمیته منطقه‌ای به رهبری ایران با توجه به مشترکات این منطقه برای کشورهای آسیای غربی و شمال آفریقا (WANA) در ارتباط با برنامه بین المللی آب یونسکو و کلیات طرح تشکیل کمیته جوانان مورد تصویب قرارگرفت.

همچنین، آیین نامه های پیشنهادی کمیته ملی علوم پایه و کمیته ملی میراث فرهنگی و طبیعی در اختیار اعضای شورا قرار گرفت و مقررشد، اعضا ظرف دو هفته دیدگاه ها و نظرات خود را پیرامون این دو آیین‌نامه اعلام کنند.

کلید واژه ها: یونسکو