نام ۴۴ مؤسسۀ ایرانی در فهرست ۱۸۵ مؤسسۀ برتر کشورهای جهان اسلام

۱۶ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۲ کد : ۲۹۷۲۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۸
نظام رتبه‌بندی کیفیت پژوهش «آی.تی.یو.» در ویرایش سال ۲۰۱۶ خود نام ۴۴ مؤسسۀ ایرانی را در فهرست ۱۸۵ مؤسسۀ برتر در کشورهای جهان اسلام قرار داده است.
نام ۴۴ مؤسسۀ ایرانی در فهرست ۱۸۵ مؤسسۀ برتر کشورهای جهان اسلام

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، براساس گزارش سامانه «نما» در ویرایش ۲۰۱۶ نظام رتبه‌بندی کیفیت پژوهش «آی.تی.یو.»، ۴۸۶ مؤسسه ارزیابی شده‌اند که ۱۰۹ مؤسسه از ایران بوده است.

بر پایه این گزارش، نظام رتبه‌بندی کیفیت پژوهش «آی.تی.یو.» مؤسسه‌های جهان اسلام را بر پایۀ پنج سنجۀ مرتبط با کیفیت ارزیابی و رتبۀ آنها را منتشر می‌کند. شمار و نسبت انتشارات در یک درصد (۱%)، ۱۰ درصد (۱۰%)، و ۵۰ درصد (۵۰%) نشریه‌های برتر، شمار و نسبت همکاری علمی بین مؤسسه‌های هم‌میهن (همکاری ملی)، و شمار و نسبت همکاری علمی جهانی (همکاری جهانی) سنجه‌های ارزیابی این نظام هستند.

دانشگاه تهران در سنجه‌های شمار و نسبت انتشارات در یک درصد، ۱۰ درصد، و ۵۰ درصد نشریه‌های برتر و هم‌چنین در همکاری علمی جهانی و دانشگاه علوم پزشکی تهران در همکاری علمی ملی جایگاه اول را در ایران به خود اختصاص داده‌اند.

ایران و ترکیه نیز هر کدام با ۴۴ مؤسسه، بیشترین شمار مؤسسه‌ها را در این نظام رتبه‌بندی دارند. مصر با ۱۷ مؤسسه، مالزی با ۱۷ مؤسسه، پاکستان با ۱۲ مؤسسه، و عربستان با ۱۰ مؤسسه در جایگاه‌های بعدی در این فهرست قرار دارند.

این نظام رتبه‌بندی داده‌های لازم برای ارزیابی مؤسسه‌ها را از نمایه‌نامۀ استنادی «اسکوپوس» گردآوری می‌کند.

گفتنی است سامانۀ «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی شده و روزآمد می‌شود به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. این سامانه در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR به صورت رایگان در دسترس همگان است.