عضویت ۱۱۳ دانشگاه در سامانه همانندجو

۱۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۵ کد : ۲۹۶۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۸
با راه‌اندازی نسخه ۲ سامانه همانندجو، تاکنون ۱۱۳ دانشگاه در این سامانه به عضویت درآمده و دانشگاه سمنان بیشترین همانندجویی متون علمی را در این سامانه انجام داده است.
عضویت ۱۱۳ دانشگاه در سامانه همانندجو

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، از زمان راه‌اندازی نسخه ۲ سامانه همانندجو تاکنون ۱۱۳ دانشگاه در این سامانه به عضویت درآمده و از امکانات آن برای همانندجویی پایان‌نامه‌ها استفاده می‌کنند.

در نسخه دوم سامانه همانندجو عضویت دو طیف از کاربران به صورت حقیقی و حقوقی امکان‌پذیر شده است. از این پس نماینده مؤسسات که به صورت رسمی به ایرانداک معرفی می شوند، می‌توانند با ثبت‌نام کاربران خود در این سامانه، امکان استفاده از سامانه را برای دانشجویان و استادان موسسه متبوع خود فراهم کنند.

گفتنی است، با ابلاغ آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» توسط وزیر علوم در دی ماه سال جاری، مؤسسه‌ها موظف هستند، با بازنگری در فرایندهای آموزش و دانش‌آموختگی خود، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و دفاع نهایی، اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه تحت وب «همانندجو» به آدرس tik.irandoc.ac.ir بررسی کنند.

این سامانه با دریافت متن نوشتار از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای موجود در پایگاه‌های ایرانداک نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد.