امضای قرارداد پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان با وزارت نفت

۱۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۱ کد : ۲۹۶۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۲۴
باحضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و نفت و رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، قرارداد "ایجاد انستیتوی تحقیقاتی هیدروکراکینگ" در دانشگاه صنعتی اصفهان به امضا رسید.
امضای قرارداد پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان با وزارت نفت

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در آئین انعقاد این قرارداد که روزگذشته و با حضور دکترمحمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، مهندس بیژن زنگنه وزیر نفت، دکترسیدمحمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و جمعی از رؤسای دانشگاه های تهران برگزارشد، طرح بزرگ" ایجاد انستیتوی تحقیقاتی هیدروکراکینگ و انجام مطالعات پژوهشی و فناورانه به منظور تحقق راهبرد توسعه فناوری مرتبط با تولید دانش فنی هیدروکراکینگ" به دانشگاه صنعتی اصفهان واگذار شد.

دکترسیدمهدی ابطحی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به بخش های مختلف این قرارداد صنعتی گفت: این قرارداد دومین گام جدی پس از امضای تفاهم نامه همکاری این دانشگاه با وزارت نفت دردی ماه سال گذشته به شمار می رود.

وی افزود: دردل قرارداد منعقد شده میان دانشگاه صنعتی اصفهان و وزارت نفت، ایجاد انستیتوی تحقیقاتی هیدروکراکینگ به عنوان یک ساختار پژوهشی در جهت پایش مطالعات و تولید دانش فنی به منظور بهره برداری در صنعت نفت پیش بینی شده است.

دکترابطحی اضافه کرد: شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به عنوان کارفرمای این پروژه بزرگ و معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز ناظر عالی این قرارداد خواهد بود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان به مراحل اجرای این پروژه اشاره و تصریح کرد: مدت زمان قرارداد این طرح ۶۰ ماه است که طی دو فاز ۶ ماهه و ۵۴ ماهه مراحل اجرایی خود را طی خواهد کرد.

دکتر ابطحی فاز نخست این طرح را فاز شناخت توصیف کردو ادامه داد: دراین بخش به عنوان مرحله شناخت مسئله به منظور دستیابی به پاسخ، مطالعه پایش تکنولوژی، بررسی اقتصادی و تهیه برنامه جامع تحقیقاتی و نقشه راه فناوری تعریف شده است.

وی با اشاره به بخش های پیش بینی شده در فاز ۲ این طرح، افزود: تدوین دانش فنی هیدروکراکینگ در مقیاس آزمایشگاهی، تدوین دانش فنی کاتالیست هیدروکراکینگ در مقیاس آزمایشگاهی، شکل‌گیری و تشکیل انستیتو، تدوین دانش فنی فرآیند هیدروکراکینگ در مقیاس نیمه صنعتی، تدوین دانش فنی کاتالیست هیدروکراکینگ در مقیاس نیمه صنعتی و تهیه بسته طراحی فرآیند واحد هیدروکراکینگ نمونه (DEMO) ، مجموع فرآیندهای این فاز خواهد بود.

معاون معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان مبلغ کل این قرارداد در دوفاز را قریب به ۶۵۱ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: این مبلغ بالاترین میزان قرارداد دانشگاه صنعتی اصفهان تاکنون بوده و ایجاد یک ساختار پژوهشی پایدار بر مبنای آن نیز از دیگر دستاوردهای دانشگاه صنعتی اصفهان در این طرح خواهد بود.

گفتنی است دراین آئین، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی چهار قرارداد دیگر نیز با دانشگاه های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف امضا کرد و چهار قرارداد بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران امضا و سه قرارداد نیز بین شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه های تهران و علم و صنعت ایران و پژوهشگاه صنعت نفت منعقد شد.

کلید واژه ها: صنعتی اصفهان