اختصاص بخش ویژه بیست وهشتمین جشنواره خوارزمی به صنعتگران نخبه

۲۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۸ کد : ۲۹۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۸
دکترعبدالرضا صمیمی معاون توسعه فناوری سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران و دبیربیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ازاختصاص بخش ویژه این دوره از جشنواره به معرفی صنعتگران نخبه خبر داد. به گزارش روا...
دکترعبدالرضا صمیمی معاون توسعه فناوری سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران و دبیربیست‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی ازاختصاص بخش ویژه این دوره از جشنواره به معرفی صنعتگران نخبه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترصمیمی دربازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: بخش ویژه جشنواره سال گذشته به موضوع توسعه فناوری و تجاری سازی اختصاص داشت و توجه ویژه جشنواره امسال به شناسایی و معرفی صنعتگران نخبه که موفق به تولید محصول دانش بنیان شده اند خواهد بود.
وی زمان برگزاری جشنواره سال جاری را اواخر بهمن ماه ذکر کرد و گفت: درصدد هستیم برگزیدگانی از میان ایرانیان با دستاوردها و خدمات ارزشمند علمی و برجسته به کشور را دراین دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی به صورت خاص معرفی و تجلیل کنیم.
معاون توسعه فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی با بیان اینکه جشنواره بین المللی خوارزمی در ابعاد داخلی و خارجی فعالیت دارد، گفت: هدف اصلی از برگزاری جشنواره خوارزمی در سطح ملی، شناسایی و معرفی استعدادها، پژوهشگران، نوآوران و فناوران برجسته کشور و حمایت از آنهاست که در دوره بیست و هشتم نیز همین رویکرد دنبال می شود.
وی درادامه افزود: جشنواره امسال سعی دارد درسطح بین‌المللی به سمت تنوع بخشی رشته برگزیدگان گام بردارد و تشکیل کمیته داوران بین‌المللی دردبیرخانه بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی نیز در همین راستا صورت گرفته است.
دکترصمیمی از جشنواره بین المللی خوارزمی به عنوان جایزه نوبل ایران نام برد و گفت: این جشنواره به لحاظ کیفیت و سطح علمی نه تنها درایران بلکه درآسیا بی نظیر است و کسب جوایز آن افتخار بزرگی برای اندیشمندان ایران و دنیا به شمار می آید.
وی ابراز امیدواری کرد با توجه به قدمت و کیفیت بالای جشنواره بین المللی خوارزمی جایگاه واقعی آن در جوامع علمی جهان بیش از پیش مطرح شود.
دکترصمیمی درادامه گفت: به منظور برگزاری هرچه باشکوه تر جشنواره و شرکت گسترده متقاضیان و پژوهشگران مهلت ثبت نام طرح ها تا پایان مهرماه 1393 تمدید شده است.
وی افزود:‌جشنواره بین المللی خوارزمی همه ساله به منظور شناسایی و معرفی نخبگان و استعدادهای برتر در عرصه علم و فناوری و حمایت از آنان و برای فراهم سازی زمینه های لازم به منظور گسترش فعالیت های علمی و پژوهشی در سطح جهان برگزار می شود و مسئولیت برگزاری این جشنواره بر عهده سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران است.
همچنین شناسایی، معرفی و حمایت استعدادهای برتر در زمینه های مختلف علمی و صنعتی، ارج نهادن به مقام والای پژوهشگران، مخترعان، نوآوران و فناوران و ایجاد بستری مناسب برای همکاری های علمی و فناوری بین مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج از کشور، مهم ترین اهداف برگزاری این جشنواره را تشکیل می دهد.
بیست و هشتمین دوره جشنواره بین المللی خوارزمی در چهار محور پژوهشی شامل پژوهش های کاربردی، بنیادی، توسعه ای و اختراع، ابتکار و نوآوری برگزار می شود.
گفتنی است رقابت محققان و پژوهشگران این جشنواره در زمینه های علمی برق و کامپیوتر، مکانیک، مکاترونیک، هوافضا، طرح های ویژه (صنایع دفاع)، مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات، مواد، متالورژی و انرژی های نو، صنایع شیمیایی، فناوری نانو، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری، عمران، علوم پایه، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی و هنر و معماری صورت می گیرد.