بازدید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از پارک علم و فناوری البرز

۱۰ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۱ کد : ۲۹۵۶۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۶۸
دکتر وحید احمدی ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه ضمن بازدید از بخش های مختلف پارک علم وفناوری البرز، ازنمایشگاه دستاوردهای فناورانه شرکت های فناور و دانش بنیان عضو در پارک علم و فناوری البرز دیدن کرد و از نزدیک با محصولات این شرکت ها آشنا و در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان، توضیحات لازم را با صاحبان شرکت ها در میان گذاشت.
بازدید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از پارک علم و فناوری البرز

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این بازدید دکتر احمدی با بیان اینکه پارک علم و فناوری البرز و مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی فضای بسیار مناسبی را در راستای علم و دانش در استان البرز فراهم آورده اند اظهار داشت: تجربیات بالای مسئولان جهاد دانشگاهی که منجر به ایجاد چنین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی پیشرفته و موفقی در کنار پارک علم و فناوری شده است، زمینه ساز تعامل بهتر و کارآمدتری برای زیرمجموعه های این پارک را فراهم کرده است.

وی در ادامه استفاده مناسب از ظرفیت های استان را از دیگر مزیت های این پارک عنوان کرد و افزود: با توجه به وجود مراکز صنعتی و دانشگاهی بزرگی در استان البرز، می توان به شکل مطلوبی از پتانسیل و ظرفیت های استانی در حوزه علم و فناوری در این مجموعه به عنوان یک پکیج دانش بنیانی استفاده کرد.

دکتر احمدی با بیان اینکه ما باید از فضای ایجاد شده بهره‌مندی بیشتری را بدست آوریم، گفت: این بازدید نشان داد که شرکت ها در حوزه های مختلفی نظیر بایوتکنولوژی، صنعتی، گیاهان دارویی و مواردی از این قبیل کارهای ارزشمندی را ارائه داده اند و از بهره وری بالایی در حوزه علم و فناوری برخوردار هستند و همین توانمندی موجب می شود که زمینه توسعه بیشتر شرکت ها را فراهم آوریم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در بخش دیگری از سخنان خود از حمایت وزارت علوم از شرکت های دانش بنیان و فناور خبر داد و تصریح کرد: همانطور که می دانید مبحث اقتصاد مقاومتی تحقق نمی یابد مگر با تکیه و تمرکز بر فناوری و اقتصاد دانش بنیان، که این امر یکی از مهم ترین برنامه های ما به حساب می آید.

دکتراحمدی افزود: مهم ترین دستاورد پروژه هایی که امروز مورد بازدید قرار گرفت، به کار گیری نیروهای جوان، بحث اشتغال زایی و ورود آنان به صنعت و جذب سرمایه به خصوص دربخش خصوصی در راستای اقتصاد مقاومتی بود که این مهم در سطح بسیار بالایی انجام شده بود. توسعه امکانات قانونی، ارتباط با زیرمجموعه های دانشگاهی، ارتباط با سایر پارک ها، ارتباط با صنایع، دادن مجوزهای لازم و جذب اعتبارات از سازمان برنامه و بودجه از مهم ترین اقدامات و حمایت هایی است که وزارت علوم در این حوزه می تواند موثر واقع شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره بر ارزش افزوده بالای پارک های علم و فناوری گفت: علی رغم اینکه ما در پارک ها ارزش افزوده بالایی داریم متاسفانه اعتباراتی که می بایست برای پارک ها اختصاص داده شود کفاف نمی کند. به همین منظور در تلاش هستیم زیرساخت های لازم را در این خصوص فراهم آوریم.

همچنین در این بازدید دکتر پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با تاکید بر همگامی جهاددانشگاهی با دولت و تدوین برنامه ۵ ساله ششم جهاددانشگاهی، به معرفی مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی، پارک علم و فناوری البرز، واحدهای جهادی مستقر و دستاوردهای جهاددانشگاهی پرداخت و گفت: در حال حاضر جهاددانشگاهی با دارا بودن ۲۵ پژوهشکده، ۳ پژوهشگاه، ۱۳۲ گروه پژوهشی، ۱۲۰ مرکز خدمات تخصصی، ۲ دانشگاه، ۶ موسسه آموزش عالی و ۴۳ موسسه آموزش علمی و کاربردی و ۹ شرکت وابسته به جهاد همگام با اهداف دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی فعالیت دارد.

وی ادامه داد: جهاددانشگاهی با ۲ پارک علم و فناوری و ۱۰۹ مرکز رشد در سطح کشور که حدود ۴۷۰ شرکت فناور و هسته فناور در آنها مشغول فعالیت هستند و نزدیک به ۹۵ شرکت دانش بنیان در زمینه های مختلف را در خود جاداده اند و در این سال ها موفق به کسب ۸۵ رتبه برتر در جشنواره های مختلف در کشور شده اند.

مهندس ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرزنیز ضمن خوش آمد گویی، با تاکید بر تلاش پارک برای بهره مندی از ظرفیت های ملی و استانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: پارک علم و فناوری البرز با گسترش تعامل و هم افزایی با دستگاه های اجرایی مختلف استان نسبت به پیاده سازی اهداف فناورانه در استان گام بر می دارد که از آن جمله می توان به راه اندازی مراکز رشد همکار مانند پژوهشگاه مواد و انرژی، رویان و راه اندازی مراکز رشد مشترک مانند خاک و آب، اصلاح و تهیه نهال و بذر اشاره نمود.

در ادامه این بازدید، گزارشی از عملکرد پارک علم و فناوری البرز توسط مدیر اداره فنی و تخصصی پارک علم و فناوری البرز ارائه شد.

گفتنی است در این بازدید دکترخسرو پیری مدیر کل سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت عتف، دکتر حاجی تاروردی مدیر کل دفتر امور فناوری استان های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،، مهندس ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز و مدیران واحدهای مختلف جهاددانشگاهی حضور داشتند.