دکتر شریعتی نیاسر از برگزاری دهه سرآمدی آموزش در اوایل اردیبهشت سال آینده خبر داد

۱۰ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۷ کد : ۲۹۵۵۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۶۲
اجلاس روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری با حضور وزیر علوم ، معاونان و مدیران کل و روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پارک های علم و فناوری به میزبانی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار شد.
دکتر شریعتی نیاسر از برگزاری دهه سرآمدی آموزش در اوایل اردیبهشت سال آینده خبر داد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در این نشست با اشاره بر طرح آمایش آموزش عالی گفت: امروز، اجرای طرح آمایش آموزش عالی یکی از مهم ترین دغدغه های وزارت علوم است که شامل هشت کلید واژه اصلی می شود و ما باید برای این هشت نکته برنامه ریزی جامعی داشته باشیم.

وی اولین نکته مهم در این طرح را ساماندهی موسسات آموزش عالی دانست و گفت: در بخش دولتی از میان ۱۴۳ مرکز آموزش عالی دولتی نزدیک ۵۰ درصد مراکز زیر خط استاندارد قابل قبول هستند و در طرح ساماندهی، صحبت از انحلال هیچ موسسه ای نیست بلکه تنها بحث ارتقا مطرح است.

وی در ادامه به بحث منطقه بندی مراکز آموزش عالی اشاره کرد و افزود: طرح تقسیم مراکزآموزش عالی به ۱۰ منطقه انجام و ابلاغ شده و ما امروز پیگیر گسترش طرح تفویض اختیار برای مراکز آموزش عالی دانشگاهی و مراکز منطقه ای هستیم تا تصمیماتی که در نشست های منطقه ای انجام می شود دقیق تر و کارشناسی تر باشد و این طرح شامل گسترش رشته ها، ایجاد تقویم زمانی سال تحصیلی، مرتفع کردن ابهامات قوانین و اصلاحات آیین نامه ای می شود.

دکتر شریعتی نیاسر به تفویض اختیار در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه های سطح ۱ و ۲ با سابقه طولانی باید بتوانند برنامه ریزی و تدوین و بازنگری برنامه های درسی خود را شخصاً انجام دهند.

دکترشریعتی با اشاره به بحث برنامه محور بودن موسسات آموزش عالی افزود: خیلی از موسسات تازه تشکیل و کم تجربه برای تصمیم گیری خود برنامه محوری ندارند و امیدواریم در سال آینده کلیه مراکز دانشگاهی یک برنامه راهبردی که در هیئت امنا تصویب شده باشد داشته باشند.

دکترشریعتی نیاسر به امر نظارت اشاره کرد و گفت: اساساً دستگاه های نظارتی ما باید یک نقش کلیدی و تاثیر گذار روی عملکرد مراکز داشته باشند و نظارت محور بودن تصمیمات بسیار مهم است.

وی در ادامه در خصوص پذیرش مستقیم دانشجو توسط مراکز پژوهشی گفت: غالباً مدیران پژوهشی بر این باورند که اگر نیازها و مشکلات مراکز پژوهشی مرتفع شود دیگر این مراکز نیازی به پذیرش مستقیم دانشجو ندارند و در این رابطه طی گفتگویی که با مراکز دانشگاهی و پژوهشی داشتیم پیش نویس طرح تعامل با پژوهشگاه ها و مراکز پژوهشی را آماده کردیم.

وی به طرح های اقتصاد مقاومتی دروزارت علوم اشاره کرد و گفت: طرح رسیدن ۵ دانشگاه به سطح ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا در افق ۱۴۰۴ از طرح های اقتصاد مقاومتی وزارت علوم است که مقدمات آن انجام شده، کارگروه اولیه تشکیل شده وما باید تلاش کنیم در عرصه های بین المللی روند رو به رشدی داشته باشیم.

دکتر شریعتی نیاسر در پایان سخنانش به امر آموزش اشاره کرد و گفت: به نظر می رسدباید به امر آموزش به طور متمرکز توجه بیشتری شود و ما از سال آینده ۱۰ روز اول اردیبهشت را دهه سر آمدی آموزش نامگذاری می کنیم که در این دهه به تعامل بین دستگاه ها در مناطق، پیوند میان آموزش و پژوهش، ارتقا شیوه های نوین آموزش در دانشگاه ها، تعامل میان استاد و دانشجو و آوردن آموزش در بستر جامعه پرداخته خواهد شد.