با حضور وزرای علوم و نفت ، ۱۲ قرارداد پژوهشی به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه پایین دستی صنعت نفت به امضا رسید

۰۹ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۳ کد : ۲۹۵۵۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۰۴۵
با حضور دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و مهندس بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت ، ۱۲ قرارداد پژوهشی به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه پایین دستی صنعت نفت بین سه شرکت اصلی وزارت نفت و هفت دانشگاه و دو مرکز تحقیقاتی کشور به امضا رسید.
با حضور وزرای علوم و نفت ، ۱۲ قرارداد پژوهشی به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان در حوزه پایین دستی صنعت نفت به امضا رسید

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر فرهادی با تقدیر از وزارت نفت به دلیل اعتماد به قابلیت ها و توانایی های علمی و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور اظهار داشت: این روش همکاری بین وزارتخانه های علوم و نفت الگویی است تا ارتباط مراکز علمی با محیط های صنعتی و حتی بخش های خدماتی و اجرایی کشور افزایش پیدا کند.

وزیر علوم با اشاره به انعقاد ۱۲ قرارداد تولید محصولات نفتی با شرکت های وابسته به وزارت نفت گفت: با انعقاد این قراردادها وبا مطالعه و پژوهش در بخش های مختلف صنعت نفت کشور باید بتوانیم علاوه بر صادرات فناوری های نفتی، دانش این فناوری ها را در کشور بومی سازی کنیم.

وی با اشاره به سابقه طولانی کشف و استخراج نفت در ایران گفت: با توجه به این سابقه طولانی در صنعت نفت در کشور اکنون باید بتوانیم با هماهنگی شرکت های معتبر نفتی وپتانسیل های علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور با تولید محصولات گوناگون و متنوع نفتی، در این مسیر هم به توسعه کامل برسیم.

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشورمان از پتانسیل نیروی انسانی قوی حتی در سطح جهانی برخوردارند، گفت: در این نوع از همکاری، همه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی باید قابلیت ها و پایه های توانایی های شان را ارتقا دهند و ارتباط شان را با شرکت های نفتی افزایش دهند چرا که فناوری‌های نوین و روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید علمی روز به روز پیشرفت می کنند و ما باید بتوانیم همپای این فناوری های نوین در سطح جهانی حرکت کنیم.

بر اساس این گزارش٬ چهار قرارداد بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه های شیراز٬ صنعتی امیرکبیر٬تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران امضا شد و پنج قرارداد نیز بین شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی ایران با دانشگاه های تهران٬ شیراز٬ صنعتی امیرکبیر٬ صنعتی شریف و صنعتی اصفهان به امضا رسید.

این گزارش حاکیست سه قرارداد بین شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه های تهران و علم و صنعت ایران وشرکت OTC به عنوان همکار دانشگاه علم و صنعت و پژوهشگاه صنعت نفت منعقد شد.

همچنین بر پایه قراردادهای منعقد شده و توافقات صورت گرفته٬ دانشگاه شیراز در قالب ایجاد انستیتوی تحقیقاتی متانول باشرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و در قالب ایجاد انستیتوی تحقیقاتی ایزومریزاسیون نفتای سبک با شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران همکاری میکند.

براساس این گزارش دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز به عنوان دانشگاهی که دو قرارداد پژوهشی حوزه نفت را به صورت مجزا امضا کرد٬ انستیتوی تحقیقاتی کاتالیست های پلیالفین را در حوزه پتروشیمی و انستیتوی تحقیقاتی تبدیل کاتالیستی نفتا (CCR) را در حوزه فرآورده های نفتی ایجاد خواهد کرد.

همچنین دانشگاه تهران با شکل دهی انستیتوهای تحقیقاتی مربوطه٬ با شرکت ملی گاز ایران در حوزه LNG مایع سازی گازطبیعی و با شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران در زمینه ارتقای نفت سنگین قرارداد همکاری امضا کرد.

این گزارش حاکی است بر پایه قراردادهای منعقد شده شرکت ملی گاز ایران٬ دانشگاه علم و صنعت ایران با همکاری شرکت OTC نسبت به راه اندازی انستیتوی تحقیقاتی توربین های گازی و اندازه گیری هوشمند اقدام می کند و پژوهشگاه صنعت نفت درزمینه تصفیه و شیرین سازی گاز با شرکت ملی گاز همکاری خواهد کرد.

همچنین دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی اصفهان نیز که هر یک صبح امروز یک قرارداد پژوهش نفتی امضا کردند٬ به ترتیب در قالب انستیتوی تحقیقاتی گوگردزدایی از نفتا و میان تقطیر (HDS) و انستیتوی تحقیقاتی هیدروکراکینگ با شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران همکاری می کنند.

موضوع قراردادهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران نیز به ترتیب همکاری در قالب ایجاد انستیتوهای تحقیقاتی الفین و پروپیلن خواهد بود.

گفتنی است تفاهم نامه های همکاری سه شرکت اصلی وزارت نفت با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی یادشده که دی ماه سال گذشته به امضا رسیده بود، صبح امروز به انعقاد قرارداد بین طرفین رسید.


( ۱ )