اختراع دستگاه هوشمند جلوگیری از واریس توسط پژوهشگران دانشگاه سمنان به ثبت رسید

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۵ کد : ۲۹۵۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۸۹
محققان دانشگاه سمنان موفق به اختراع و ثبت «دستگاه هوشمند جلوگیری از واریس و ترومبوز وریدهای عمقی مبتنی بر تحریک الکتریکی» با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان شدند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم...
محققان دانشگاه سمنان موفق به اختراع و ثبت «دستگاه هوشمند جلوگیری از واریس و ترومبوز وریدهای عمقی مبتنی بر تحریک الکتریکی» با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت : این دستگاه توسط دکتر علی مالکی عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان و پروانه جانبخشی با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان اختراع و به ثبت رسید.
داود معروفی افزود : این دستگاه هوشمند و قابل حمل برای پیشگیری از بروز ترومبوز وریدی و واریس مبتنی بر روش تحریک الکتریکی و مکانیزم طبیعی پیشگیری از ایجاد لخته خون یعنی انقباضات ارادی است و در اداره کل مالکیت صنعتی به شماره 83492 به ثبت رسیده است.
دکتر مالکی مخترع دستگاه مذکور گفت : ترومبوز وریدهای عمقی به ایجاد لخته‌ی خونی در دیواره‌ی داخلی وریدهای عمقی پا اطلاق می‌گردد که می‌تواند با کاهش فعالیت پمپ عضلانی پا در اثر بی‌تحرکی طولانی مدت بروزکند..
وی ادامه داد : تشکیل و جابجایی این نوع لخته‌ خونی می‌تواند به مشکلاتی نظیر آمبولی ریوی منجر گردد وافرادی که عازم سفرهای طولانی مدت هوایی هستند یا دوران بستری در بیمارستان را سپری می‌کنند مستعد این شرایط هستند.
دکترمالکی افزود : روش‌های پیشگیری به کمک دارو به واسطه‌ عوارض آن هنگام خونریزی مطلوب نیست و روش‌های مکانیکی نظیر جوراب‌های فشرده‌ساز تدریجی و دستگاه‌های فشار متناوب هوا هم کاربرپسند نمی‌باشند و با مشکلات فراوانی همراه هستند اما این دستگاه با عملکرد خودکار، هشدار به فرد جهت فعالیت انقباضی ارادی و اِعمال پالس جریانی مناسب، از بروز ترومبوز وریدهای عمقی جلوگیری می‌کند.