اختراع دستگاه نحوه تشخیص زودهنگام سرطان در دانشگاه یزد

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۰ کد : ۲۹۵۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۸
<div dir="None">دستگاه نحوه تشخیص زودهنگام سرطان توسط محققان دانشگاه یزد اختراع شد .</div> <div dir="None"><span id="ms-rterangepaste-start"></span><div>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر طالعات با بیان اینکه بیماری سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است، گفت: طبق پیش بینی سازم</div></div> ...
دستگاه نحوه تشخیص زودهنگام سرطان توسط محققان دانشگاه یزد اختراع شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر طالعات با بیان اینکه بیماری سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است، گفت: طبق پیش بینی سازمان های جهانی تا 15 سال آینده، حدود 12 میلیون نفر سالیانه جان خود را در اثر این بیماری از دست می دهند به همین دلیل تحقیقات گسترده ای در کشورهای مختلف برای تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری آغاز شده است.
وی درادامه توضیحات خود گفت: دراین راستا، درآزمایشگاه شیمی دانشگاه یزد نیز تحقیقات بنیادی در زمینه تشخیص انواع بیماری از جمله سرطان در حال انجام است و در این طرح از نانوذرات طلا بر روی سطح میکرو الکترودهای صفحه چاپی و رشته های آپتامر استفاده شده است که آپتامرها همان رشته های کوتاه DNA و یا RNA سنتژی با توالی مشخص هستند.
دکتر طالعات گفت: به منظور تشخیص پروتئین سرطانی Muc1، سطح الکترودها با نانوذرات طلا و آپتامر پوشانده شده و پس از برهمکنش پروتئین ها با رشته های آپتامر، تغییرات حاصل با تکنیک های الکتروشیمیایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
دانش آموخته رشته شیمی دانشگاه یزد، گفت: این آپتاحسگر توانایی تشخیص پروتئین سرطانی Muc1 در حد غلظتهای بسیار کم را در سرم خون دارد.
گفتنی است این طرح با حمایت دانشگاه یزد و راهنمایی دکترمحمد مظلوم اردکانی عضو هیأت علمی دانشگاه یزد و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کشور رومانی انجام گرفته است .