درآمد ۲۰۰ هزاردلاری دانشگاه حکیم سبزواری از طرح های پژوهشی مشترک با دانشگاه های تراز اول دنیا

۰۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۶ کد : ۲۹۵۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۶۷
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه حکیم سبزواری گفت: این دانشگاه از ابتدای امسال تا کنون پنج طرح پژوهشی با دانشگاه های تراز اول دنیا به انجام رسانده که حدود ۲۰۰ هزار دلار ارز آوری داشته است.
درآمد ۲۰۰ هزاردلاری دانشگاه حکیم سبزواری از طرح های پژوهشی مشترک با دانشگاه های تراز اول دنیا

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی اصغر مولوی در مراسم تجلیل از پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری که با حضور امام جمعه سبزوار و مسئولان این دانشگاه برگزار شد، افزود: اکنون ۲۵ پروژه مشترک نیز با دانشگاه های دیگر در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: دانشگاه حکیم سبزواری طی دو سال گذشته نیز در عرصه پژوهش، چهار تفاهم نامه بین المللی با دانشگاه های جهان امضا کرده است.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۱۰۰ مقاله با همکاری مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های کشورهای مختلف منتشر شده است.

دکترمولوی اضافه کرد: برای ارتباط بیشتر دانشگاه با صنعت و جامعه و همچنین جهت گسترش روابط بین المللی فرصت های تحقیقاتی کوتاه مدت در دانشگاه تعریف شده است که در آن اعضای هیئت علمی برای انجام پژوهش و کار در صنعت به دیگر کشورها اعزام می شوند.

وی افزود: در ۲ سال اخیر فرصت های تحقیقاتی و صنعتی به بیش از ۴۳ مورد رسیده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه با تاکید بر اینکه الگوی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه بر توسعه تبادلات بین المللی، افزایش طرح های ارتباط با صنعت و بالابردن سطح کیفی مقالات متمرکز است، افزود: در راستای این تبادلات باید به دنیا انتشار ۳ کتاب به زبان انگلیسی توسط ناشرین بین المللی با مشارکت محققین خارجی و انجام دو پرژه ایکارد و یک پروژه بزرگ با دانشگاه های کونکوردیای کانادا و هاروارد آمریکا و انتشار مقالات بسیاری در مجلات ۱۰% برتر دنیا و ترغیب به انجام پژوهش های با کیفیت نیز اشاره کنم.

وی تبادلات بین المللی را سبب بالارفتن سطح پژوهش و تحقیقات علمی دانست و عنوان کرد: راه اندازی و عملیاتی کردن دوره های پسادکتری و همچنین دکتری مشترک با دانشگاه تورین ایتالیا و اعزام ۸ دانشجوی دکترا برای فرصت های مطالعاتی به ایتالیا، آلمان، فرانسه، کره جنوبی از دیگر اقدامات دانشگاه در توسعه ارتباطات بین المللی است.

دکتر مولوی اصلی ترین نیروی پژوهش در دانشگاه ها را اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانست و تصریح کرد: با توجه به اهداف پژوهشی دانشگاه اعزام اعضای هیئت علمی به فرصت های تحقیقاتی کوتاه مدت عمدتاً در تابستان یا بین دو ترم به ژاپن، کانادا، ایتالیا، فرانسه، انگلیس، سویس، دانمارک، هلند، سوئد، مالزی، ترکیه و اعزام ۵عضو هیئت علمی به فرصت های مطالعاتی بلند مدت ۹ ماهه به ایتالیا، آلمان، نیوزلند و فرانسه نیز از جمله کارهایی است که در طی این مدت صورت گرفت.

وی راه اندازی یک مجله به زبان انگلیسی با عنوان “Studies of Architecture, Urbanism and Environmental Sciences Journal ” با رویکرد نمایه شدن در Web of Science و Scopus و برگزاری سخنرانی و کارگاه های تخصصی با حضور محققین و متخصصین ایرانی مشغول در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی خارج از کشور را از دیگر فعالیت های بین المللی دانشگاه برشمرد.

دکتر مولوی در ادامه با اشاره به اهمیت مشارکت دانشگاه در طرح های صنعتی عنوان داشت: بی شک حضور محققان و پژوهشگران و همکاری این عزیزان در طرح های ارتباط با صنعت سبب خواهد شد مشکلات و مسایل بخش صنعت و جامعه تا حدود زیادی مرتفع شود.

وی با اشار به افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه طی سال های اخیر گفت: هم اکنون و پس از گذشت چند سال نتایج این افزایش بودجه و توجه به پژوهش در دانشگاه را شاهدیم و معتقدم بودجه پژوهشی دانشگاه باید افزایش بیشتری داشته باشد تا شتاب علمی بیشتری داشته باشیم


( ۲ )