اختراع دستگاه رفع نقص فرش دردانشگاه شهرکرد

۱۹ آبان ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۷ کد : ۲۹۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۱۷
مجید اکبری دانشجوی رشته‌ فرش دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت دستگاه هم‌پهنا، برای رفع نقص فرش دست‌بافت شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مجید اکبری دانشجوی رشته‌ فرش دانشکده‌ هنر فارسان دانشگاه شهر...
مجید اکبری دانشجوی رشته‌ فرش دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت دستگاه هم‌پهنا، برای رفع نقص فرش دست‌بافت شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مجید اکبری دانشجوی رشته‌ فرش دانشکده‌ هنر فارسان دانشگاه شهرکرد موفق به اختراع دستگاه "هم‌پهنا"، نخستین دستگاه رفع نقص فرش شد، این دستگاه یکی از جدیدترین وسایل کاربردی در کارگاه‌های تولیدی و آموزشی فرش دست‌باف است که با رفع جمعی از  عیوب اساسی حادث در فرآیند بافت فرش، موجب بالا رفتن کیفیت فرش شده، افزایش فروش و صادرات فرش دست‌بافت را به همراه دارد.
این دستگاه با عملکردی ساده روی شیرازه‌های دو طرف فرش و در عرض مشخص قرار می‌گیرد لذا بافت با همان عرض تنظیم شده‌ی اولیه بالا می‌رود. همچنین بر اساس رج شمار محاسبه شده توسط دستگاه هم‌پهنا، هر ده رج بافت اندازه‌گیری شده تا از بالا و پایین زدگی فرش جلوگیری شود. از قسمت تراز دستگاه هم جهت صاف بودن سطح بافت استفاده می‌شود.
رفع سردار شدن،  شانه دار شدن،  شمشیری شدن، بالا و پایین زدگی، جمع و  باز شدگی فرش در حین بافت،  تنظیم نبودن سطح بافت،  عدم کنترل رج شمار و  هم اندازه نبودن حاشیه‌های دو طرف در انواع بافته‌های داری آموزشی و تجاری آکادمیکی از جمله مهمترین نقوص قابل رفع با دستگاه هم‌پهنا می‌باشند.
گفتنی است این اختراع با عنوان "دستگاه رفع جمع‌شدگی و بازشدگی انواع بافته‌های داری آموزشی و تجاری آکادمیکی و کنترل اندازه‌ی بالازدگی و پائین‌زدگی فرش" با شماره ثبت 83466  در اداره‌ ثبت اختراع سازمان ثبت اسناد و املاک  کشور به ثبت رسیده و همچنین با دارا بودن قابلیت ساخت و استفاده، گامی خلاقانه در راستای ارتقای کیفیت فرش در سطح جهان می‌باشد.