از سوی سازمان ملی استاندارد ایران دبیرخانه کمیته فنی ماشین آلات نساجی به دانشگاه یزد واگذار شد

۰۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۹:۳۷ کد : ۲۹۳۴۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۲۲
دبیرخانه کمیته فنی متناظرISO/TC۷۲با عنوان ماشین آلات نساجی و لوازم جانبی آن، از سوی دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی سازمان ملی استاندارد ایران، طی مراسمی به دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد واگذار شد.
از سوی سازمان ملی استاندارد ایران دبیرخانه کمیته فنی ماشین آلات نساجی به دانشگاه یزد واگذار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مشاور مدیرعامل اداره کل استاندارد استان یزد با اعلام این خبر گفت: از آنجایی که استان یزد به عنوان قطب صنعت نساجی درکشور به حساب می آید، به منظور استفاده هر چه بهتر و بیشتر از پتانسیل و توان علمی و فنی دانشگاهیان، صنعتگران و کارشناسان استاندارد، این واگذاری انجام شد.

مهندس اکبر خیرخواه افزود: قطعاً دانشگاه یزد با توجه به ظرفیت های خوب و بالای علمی خود در آینده نه چندان دور خواهد توانست ارتباطات بسیار موثر و مفیدی را با صنعت و دیگر بخش های مرتبط جامعه برقرار و باعث ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات تولیدی و افزایش دانش فنی دست اندر کاران این صنعت در استان شود.

وی تصریح کرد: در این مراسم، دکتر محسن هادی زاده، به عنوان رئیس کمیته فنی ISO/TC72 دکتر مریم شرزه ئی، نایب رئیس کمیته فنی ودکتر زینب سلطان زاده به عنوان دبیر کمیته مذکور به مدت سه سال منصوب شدند.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به توان علمی و تجربی افراد مذکور، نسبت به ارتقای سطح مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی با همفکری و همکاری سایر اعضای کمیته و با تعامل و هماهنگی مستمر با دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی، اهتمام ورزند و نقش این کمیته را در تدوین استانداردهای بین‌المللی تقویت کنند.

خیرخواه یادآور شد: بعد از کمیته فنی متناظر ISO/TC206 با عنوان سرامیک‌های ظریف، به جهاد دانشگاهی یزد، اعطای دبیرخانه کمیته فنی متناظر ماشین‌آلات نساجی و لوازم جانبی آن به دانشگاه یزد، دومین واگذاری در این استان، بوده است.

وی افزود: دیگر سازمان‌های جهانی متولی امر تدوین، استانداردسازی و ترویج آن ازقبیل، سازمان بین‌المللی اندازه شناسی قانونی ( OIML )، کدکس غذایی( CODEX ) وکمیسیون بین المللی برق و الکترونیک IEC )) هم راستا با سازمان بین المللی استاندارد سازی( ISO ) در سطح کشورهای عضو، نسبت به واگذاری کمیته‌های فنی متناظر در رشته‌های کاری مرتبط با خود اقدام کرده‌اند.

این مقام مسئول تصریح کرد: همزمان با واگذاری دبیرخانه کمیته فنی متناظر ISIRI/TC72 با عنوان ماشین آلات نساجی و لوازم جانبی آن به دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد، کارگاه آموزشی نحوه مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی نیز در این دانشگاه برگزار شد.