استاندار خراسان رضوی از بهبود ۸ رتبه ای فضای کسب و کاراین استان درسطح کشورخبرداد

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۳ کد : ۲۹۲۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۰۲
‎ علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی درهمایش کارآفرینى و تقدیر از کارآفرینان برتر استان خراسان رضوی درخصوص بهبود ۸ رتبه ای فضای کسب و کار استان درسطح کشور خبرداد.
استاندار خراسان رضوی از بهبود ۸ رتبه ای فضای کسب و کاراین استان درسطح کشورخبرداد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رشیدیان درهمایش کارآفرینی و تقدیر از کارآفرینان برگزیده استان دراتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: بخش اعظمی از آنچه که به عنوان سیاست های اقتصاد مقاومتی در آغاز سال تعیین شد، با همت و نقش پررنگ بخش خصوصی انجام شده و امیدواریم تا پایان امسال این اقدامات جمع بندی و گزارش شود.

وی افزود: بزرگ ترین کار ما دراین حوزه بهبود فضای کسب و کار بوده و خوشبختانه در استان ما شرایط کسب و کار ۸ رتبه بهبود یافته است. علاوه بر جذب سرمایه های خارجی، جذب سرمایه های داخلی در استان از صندوق توسعه ملی گرفته تا مشارکت بانک ها نیز بسیار وضعیت مناسبی داشته است.

رشیدیان با بیان اینکه بیش از ۴۳۳ میلیاردتومان تسهیلات رونق تولید به واحدهای تولیدی کوچک استان پرداخت شده، گفت: همچنین بانک های استان بیش از ۸۰۰ میلیاردتومان تسهیلات خارج از قالب طرح رونق تولید به بخش های مختلف تولیدی پرداخت کرده اند.

استاندارخراسان رضوی با اشاره به راهکارهای خروج از رکود تاکید کرد: برای عبور از رکود باید آهنگ نوسان نرخ تورم کندتر شود تا بتوان به نقطه تعادل بین نرخ تورم و نرخ رشد دست یافت. درحال حاضر اقدامات انجام گرفته در استان درجهت حمایت از تولید حاکی از نرخ رشد منطقی تولیدات است.

رشیدیان با بیان اینکه صادرات استان در ۹ ماهه نخست امسال رشدی ۹ درصدی داشته، تصریح کرد: این رشد در ۱۰ ماهه امسال ۷ درصد بوده است.

وی درخصوص وضعیت اشتغال استان عنوان کرد: شرایط اشتغال استان و کشور در سال گذشته خوب نبود. با این حال از تابستان سال ۹۴ تا آخر تابستان ۹۵ بیش از ۱۲۱ هزار فرصت شغلی جدید در استان ایجاد شده است. دراین آمار سرجمع اشتغالات اعلام شده است. یعنی ما در سال گذشته یک میلیون و ۸۰۰ هزار شاغل داشتیم که این رقم در سال ۹۵ به بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رسیده است.

رشیدیان با بیان اینکه فضای کار، فضای ریزش و رویش است، گفت: صنعتی که از نظر نوع تولید در جامعه بازاری نداشته و به روز نباشد، محکوم به کنار رفتن است. اگر فاصله بین رویش و ریزش متناسب نباشد، به مشکل می خوریم. به هر ترتیب برخی ریزش ها بروز و ظهور دارد ولی برخی رویش ها نیز وجود دارد.

استاندارخراسان رضوی تصریح کرد: تا پایان کار دولت یازدهم با مشارکت بخش های اقتصادی استان بیش از ۹,۰۰۰ میلیارد تومان افتتاح طرح داریم. درهمین دو ماه اخیر مجموع طرح های افتتاح شده ۲,۰۰۰ میلیارد تومان بوده است. همچنین امسال بیش از ۳,۲۰۰ میلیارد تومان از بخش طرح های تجمیعی افتتاح طرح داشته ایم.

وی تاکید کرد: همه اینها نشان دهنده تحرک موتور اقتصادی استان است. این تحرک با حضور مردم، کارآفرینان و بخش خصوصی و همچنین همکاری بخش عمومی به دست آمده است. این دستاورد نتیجه خودباوری است. در واقع ما اگر بخواهیم به جایی برسیم، همه باید با یکدیگر پیش رویم چون هیچکدام از این بخش ها عرصه را بر دیگری تنگ نخواهد کرد.

رشیدیان با بیان اینکه استان ما از ۲۵۰ شرکت دانش بنیان برخوردار است، یادآورشد: این شرکت ها بیش از ۲۷۵ میلیارد تومان قرارداد اجرایی دارند. خراسان رضوی در بهره گیری از دستاوردهای جدید تولید علم و فناوری پیش رو بوده است.

وی با اشاره به توسعه بازارهای جدید صادراتی استان بیان کرد: با بررسی هایی که توسط دفتر مطالعات اتاق بازرگانی استان صورت گرفته، اگر قرارباشد ما درحوزه تولید به حرکت خود ادامه دهیم، باید بازارهای جدید را کشف و خود را در آن تثبیت کنیم. خوشبختانه امسال بازارهای جدیدی برای صادرات استان گشوده شده و صادرات استان را از رشد چند صددرصدی برخوردار کرده است. البته شاید رقم این رشد بالا نباشد ولی حضور در این بازارها فتح باب جدیدی است که نقش موثری برای تولیدکنندگان ما دارد.

استاندارخراسان رضوی بااشاره به جایگاه مشهد، به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام اظهارکرد: این فرصت مغتنمی برای کشور و ملت ماست که از آن بتوان برای معرفی ظرفیت های مشترک خود با کشورهای اسلامی دیگر استفاده کنیم. همچنین این رویداد فرصتی برای استفاده و در میان گذاردن اشتراکات اقتصادی ما با سایر کشورهای اسلامی است.

رشیدیان با اشاره به هدف گذاری افزایش ۳۰ درصدی گردش گران مشهد درقالب طرح مشهد ۲۰۱۷ گفت: دراین راستا باید خوشه و زنجیره گردشگری در استان به صورت کامل و جامع شکل گیرد. این ظرفیت ها را باید با همراهی سایر کشورهای اسلامی توسعه دهیم. قطعاً چنین هدفی باتوجه به زیرساخت های استان در حوزه خدمات قابل تحقق خواهد بود.

گفتنی است در پایان این همایش از ۲۳ کارآفرین نمونه استان ازجمله شرکت های دانش بنیان بنیان الکترونیک، پلکان و اکسیر گل سرخ تجلیل شد.

کلید واژه ها: استاندار خراسان رضوی