دومین همایش ملی جامعه و تعلیم و تربیت ، نکوداشت دکتر خسرو باقری در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

۳۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۷ کد : ۲۹۲۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۲۷
دومین همایش ملی جامعه و تعلیم و تربیت ، نکوداشت دکتر خسرو باقری با حضور دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس، معانان و مدیران دانشگاه خوارزمی محققان و صاحب نظران در حوزه های علم و فلسفه، فلسفه علم و معرفت شناسی در تالار هفده شهریور دانشگاه خوارزمی برگزار شد.
دومین همایش ملی جامعه و تعلیم و تربیت ، نکوداشت دکتر خسرو باقری در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر هاشمی در سخنانی اظهار داشت: باعث خرسندی است که در دانشگاه خوارزمی و در بین پیشگامان تعلیم و تربیت حضور دارم وقتی آثار بزرگان نقد می شود، گویی منظری جدید و ابزاری برای نگاه مجدد برای آثار او در اختیار خود شخص قرار می گیرد و این اقدام شایسته و سنت حسنه ای است که در دانشگاه خوارزمی صورت گرفته است.

وی افزود: موضوع این همایش مختص به یک علم نیست و حوزه های علوم تربیتی، جامعه شناسی و فلسفه را در بر می گیرد اگر قرار باشد نقد آثار یک دانشمند صورت گیرد، ناقدان باید ویژگی هایی داشته باشند هم از حیث محتوایی و هم از حیث روشی و این کار را سخت می کند.

دکتر هاشمی در ادامه گفت: ناقد منصف عالم، یعنی کسی که هم علم به محتوای یک اثر دارد و هم با روش نقد آشناست و انصاف و روش علمی دارد. اخلاق حرفه ای را در آثار باید رعایت کند و این نقد و نقادی به توسعه جریان علم کمک می کند و ما به گفتگوهای انتقادانه و ترویج نقد سازنده در جامعه نیاز داریم زیراهنوز نقد به عنوان یک جریان علمی و فکری در جامعه ما جا نیفتاده است و تا جایی که نقد را به معنای انتقاد و انتقاد را به معنای اعتراض می دانیم.

دکتر محمدعلی سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی نیز ضمن خیر مقدم به جمع حاضر و تبریک به دکتر خسرو باقری اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی اصولاً فعالیت خود با تعلیم و تربیت شروع شد و بحث تعلیم و تربیت بحث مهمی است زیرا با انسان سر و کار دارد و انسان سرمایه جامعه و عامل توسعه یافتگی هر جامعه است و جامعه ای که انسان توسعه یافته داشته باشد جامعه توسعه یافته است و این توسعه یافتگی براساس تعلیم و تربیت است.

رئیس دانشگاه خوارزمی با اشاره به اولین همایش جامعه و تعلیم و تربیت که دو سال پیش با نقد نظر و اندیشه های مرحوم استاد علی شریعتمداری در دانشگاه خوارزمی برگزار شده بود، افزود: ما امروز شاهد بزرگداشت یکی دیگر از استادان برجسته این رشته دکتر خسرو باقری هستیم.

 

 

دکتر محمدنقی فراهانی دبیر علمی همایش نیزگفت: پس از بررسی پروفایل های محققان و صاحب نظران در حوزه های علم و فلسفه، فلسفه علم و معرفت شناسی و حوزه ای مختلف، استاد ارجمند و نظریه پرداز دکتر خسرو باقری را به عنوان چهره دوم همایش جامعه و تعلیم و تربیت برگزیده شد.

وی ادامه داد: کمیته علمی همایش با حضور دکتر باقری به دسته بندی آثار و نظریه های ارایه شده در مجامع علمی بخصوص در کرسی های نظریه پردازی، نقد و بررسی شورای انقلاب فرهنگی پرداخت ودر نهایت آنها را در پنج مقوله علم دینی، فلسفه روان شناسی، فلسفه تعلیم و تربیت، فلسفه برای کودکان و فلسفه تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی ایران دسته بندی کرد.

دکتر خسرو باقری استاد دانشگاه تهران نیزبا اشاره به حرکت شتابان دانش در دنیا و وارد کردن اندیشه ها از راه ترجمه برای جبران عقب ماندگی از یک سو، گسترش بسیار وسیع دانشگاه در دهه های اخیر و رشد افقی بسیار عظیم آن از سوی دیگر، عوارض سطحی و صوری شدنِ پژوهش ها را دربر داشته است و برای جبران عقب ماندگی و پوچی ناشی از گسترده شدن لازم است دو گام مهم برداشته شود.

وی ادامه داد: گام اول به روز رسانی اندیشه ها با شرکت در همایش های بین المللی، ترجمه و گام دوم علاوه بر شناسایی نظریه های جدید، به لحاظ تئوریک گام برداریم و با تکیه بر سرمایه فرهنگ و سابقه غنی علمی، نظریه و ایده ابداع کنیم.